2021’in En Pahalı Dış Hat Uçuşu

Kademeli normalleşme süreci, uçak ve otobüs biletlerine olan talebi artırdı. 2021in ilk yarısını analiz eden Turna.com, evli çiftlerin tatil rotasını vizesiz ve karantina şartı olmayan Maldivlere çevirdiğini açıkladı. Bu süreçte en pahalı dış hat uçuşu İstanbul – Dubai olurken, biletler 18 bin 409 Lira’ya alıcı buldu. 

2021in ilk 6 ayının verileri üzerinden hazırlanan seyahat raporuna göre; evli çiftler tatil rotalarını vizesiz ve karantina şartı olmayan Maldivlere çevirdi. Devam eden seyahat kısıtlamaları nedeniyle, daha güvenli ve farklı seyahat alternatiflerini değerlendiren çiftlerin ilk tercihi, Maldivlerin başkenti Malé oldu. Listeyi, Azerbaycan’ın Bakü ve Ukraynan Kiev şehirleri, Malé’yi takip etti. Çiftler, iç hatlar seyahatlerinde ise en çok İstanbul, İzmir ve Antalyayı tercih etti.

En pahalı uçak bileti: 18 bin 409 Lira

İlk 6 ayın en pahalı uçak bileti, İstanbul – Dubai güzergahında, 18 bin 409 Lira’ya satıldı. İç hatlardaki en pahalı bilet ise 2 bin 850 Lira’ya satılan Ankara – Antalya uçuşu oldu. En ucuz yurt dışı uçak bileti; Kiev – Ankara uçuşunda 190 Lira’ya satıldı. En ucuz yurt içi uçak bileti ise Antalya – Adana rotasında, 80 Lira’ya alıcı buldu. İç ve dış hatlarda uçak biletlerinin en pahalı olduğu ay Haziran olurken; en ucuz olduğu aylar ise iç hatlarda Şubat ve Mart, dış hatlarda Mart ve Mayıs oldu.

Yılın ikinci yarısında daha çok seyahat edilecek

Uzmanlar, uçuşlara olan taleplerin her geçen gün arttığını söylüyor. Yılın ilk yarısındaki hareketlilik ise fazlasıyla sevindirici olarak yorumlanıyor. Aşılama oranının yükselmesi ve uluslararası seyahat kısıtlamalarının da her geçen gün gevşetilmesiyle birlikte, yılın ikinci yarısında daha çok seyahat edileceği öngörülüyor.

İç hatlarda en çok uçulan Rota: İstanbul – İzmir

Yılın ilk 6 ayında, iç hatlarda en çok İstanbul – İzmir arasında seyahat edildi. Listeyi, İstanbul – Antalya, İstanbul – Adana ve İstanbul – Trabzon destinasyonları takip etti. Dış hatlarda Bakü listedeki birinciliğini korudu. Taşkent, Tahran, Malé ve Kiev ise listeyi takip eden diğer şehirler oldu. 2021in ilk yarısında, en çok Haziran ayında seyahat edildi.

İç hatlarda Pegasus, dış hatlarda THY

Yılın ilk yarısında seyahat edenler, iç hatlarda %37lik oranla Pegasusu tercih ederken, onu Anadolu Jet ve Türk Hava Yolları takip etti. Dış hatlarda yolcuların tercihi %48 ile THY olurken, onu Pegasus ve SunExpress izledi.

Öğrenciler dış hatlarda Bakü’yü, 65 yaşın üstündekiler ise Almanya’yı tercih etti

Öğrenciler dış hatlarda en çok Bakü, Varşova ve Priştineye seyahat etti. Öğrencilerin iç hatlarda en çok uçtuğu şehirler ise İstanbul, İzmir ve Antalya oldu. 65 yaşın üstündekiler ise yurt dışında Almanyan Stuttgart, Hamburg ve Nürnberg şehirlerini; yurt içinde İstanbul, İzmir ve Trabzonu tercih etti.


İlgili Haber | Havayolları Uçak Bileti Fiyatlarını Nasıl Belirliyor?


adbanner