25 Saniyede Sonuç Veren Testi İlk Kullanan Havayolu

İngilizlerin milli havayolu British Airways, 25 saniye içinde sonuç veren koronavirüs testini deneyen Dünya’nın ilk havayolu şirketi olmaya hazırlanıyor. Havayolunun üst yönetimi, bu testi “oyunun kurallarını değiştirecek” şeklinde tanımlıyor.

Tıbbi teknoloji şirketi Canary Global’in ürettiği Pelican Covid-19 antijen testinin doğruluğu için kokpit ve kabin ekibi davet edildi. Sonuçlar standart PCR test sonuçlarıyla karşılaştırılacak.

British Airways CEO’su Sean Doyle, yolcularının tekrar seyahat etmelerine yardımcı olmak için kolay ve uygun fiyatlı test çözümlerini keşfetmeye kararlı olduklarını söylüyor.

Antijen testinin, Covid-19 pozitif kişiler için yüzde 98; negatif kişiler için 100 doğruluk sağladığı iddia ediliyor. Kısa süre önce Avrupa ve Birleşik Krallık’ta kullanımı onaylanan testin ABD’de kullanım onayı için değerlendirmeleri sürüyor.

Kullanıcılar, tükürük örneklerini, tek kullanımlık sensör ünitesine koyup, salladıktan sonra, cep telefonuna Bluetooth ile bağlı olan cihazın, yeniden kullanılabilir dijital okuyucusuna yerleştiriyor. Test sonucu, 25 saniye içinde cep telefonundaki uygulama üzerinden okunabiliyor.

Pelikan isimli antijen testinin üreticileri, hız, doğruluk ve kullanım kolaylığı sağlaması nedeniyle, seyahat endüstrisinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini hedefliyor. Kısa süre içinde Dünya’nın her yerinde seyahat severler ve uçuş ekipleri için uygulanan standart bir test olarak kullanılabileceğini umuyor.

adbanner