A330’un Gövdesi Sahne ve Dans Pisti Olacak

Hizmet ömrünü tamamladıktan sonra uçakların bazıları hurdaya çıkarılır; bazıları bir müzede sergilenir; bazıları dev bir uçak mezarlığında kaderine terk edilir. Aralarından şanslı olan biri ise emeklilik hayatında müzik sektörüne adım atabilir.

Gelecek yıl İspanya’da düzenlenecek Monegros Çöl Festivali’nin en özel performanslarından bazıları, emekli bir Airbus A330 uçağının gövdesinde gerçekleştirilecek. Çünkü emektar uçağın gövdesi, sahne ve dans pisti olarak kullanılacak.

1994 yılında Groove Parade ismiyle başlatılan Monegros Çöl Festivali, her yıl kuzeydoğu İspanya’daki Huesca bölgesinin Fraga kasabası yakınlarında düzenleniyor. İspanya ve Avrupa’nın dört bir yanından dünyaca ünlü DJ’leri ve hayranlarını buluşturan festival, elektronik müzik tutkunları tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.

Görsel: Monegros Desert Festival / Facebook

Festival, eskiden her yıl düzenleniyor olmasına rağmen, beş yıldır hiç yapılmadı. Ancak, önümüzdeki yaz yeniden düzenlenmesi planlanan festivalin organizatörleri, kesinlikle herkesi buraya geri döndürebilmenin bir yolunu bulmuş gibi görünüyor. Eski bir Airbus A330’un gövdesi, “Monegros 8.6 Airlines Experience” olarak adlandırılan özel bir alana dönüştürülecek. Gösteriler için bir sahne, bir dans pisti ve 1000’den fazla katılımcıyı barındırabilecek özel bir gece kulübü olarak hizmet verecek.

Festivalin organizatörleri, sosyal medya üzerinden geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir paylaşım ile 1.000 kişilik gizli bir kulübe dönüştürmek üzere uçak satın alındığı duyururken, şimdiye kadar yaptığımız en çılgın proje bu diyerek beklentileri bir hayli yükseltti.

A330’un uçak mezarlıkları ile ünlü Teruel bölgesinden teslim alınıp, havacılık sonrası yaşamına ilk adımı atacağı Candasnos kasabası yakınlarındaki festival alanına getirilişi ile ilgili görüntüler paylaşıldı. A-23 otoyolu boyunca 230km yol kat eden A330, festival alanına ulaştığında, vinçlerin yardımıyla kamyondan indirildi ve daha önce bölgeye ulaştırılan kanatlarının yeniden monte edilebilmesi için uygun alana çekildi.

Görsel: Monegros Desert Festival / Facebook

Hangi uçağın festival sahnesine dönüştürüldüğünü doğrulamak ise neredeyse imkansız. An Ch-aviation.com’dan elde edilen verilere göre, Teruel’de dört yaşındaki bir A330neo test uçağından; Cathay Dragon’a ait 27 yaşındaki eski bir A330 kadar değişen toplamda 30 adet Airbus A330 uçağı bulunuyor. Verilere göre, bu 30 uçaktan sadece ikisi hurdaya ayrıldı. Geri kalanları ise Storage (uzun süreli park) durumunda. Hurdaya ayrılan iki uçağın da Air Italy filosundan geldiği ve ondan önce de Qatar Airways filosunda uçtuğu biliniyor.

Görsel: Monegros Desert Festival / Facebook

Bu uçaklardan ilki, Ocak 2003’te ilk uçuşunu gerçekleştiren 18 yaşındaki, Airbus’ın üretim bandından çıkan 511’inci A330. Uçak, Qatar Airways filosunda A7-ACC tescili ile ardından Air Italy filosunda EI-GGO tescili ile uçmuş. 28 Şubat itibariyle 14.829 cycle ve 78.328 uçuş saatine sahip.

Diğer uçak ise Mart 2004’te ilk uçuşunu gerçekleştiren 17 yaşındaki, Airbus’ın üretim bandından çıkan 571’inci A330. Bu uçak, Qatar Airways’e teslim edildiğinde A7-ACE tescilini almış. Daha sonra ise Air Italy filosunda EI-GFX tesciliyle görev yapmış. 28 Şubat itibariyle, bu uçak da 13.624 cycle ve 73.976 uçuş saatine sahip.

Görsel: Getty Images

Festivalde görev yapacak A330’un eski bir Air Italy uçağı olabileceğine dair ikinci ipucu, uçaktaki boyama şekli. Air Italy logosunun yer aldığı alan griye boyanırken, uçağın tabanı da eski Air Italy görünümüne uyan bir desende griye boyanmış.

Festival Ne Zaman?

Ancak, 21. Monegros Çöl Festivali için katılımcıların bir süre daha beklemesi gerekiyor. Zira açıklanan takvime göre, festival 30 Temmuz 2022’de düzenlenecek.

Görsel: Monegros Desert Festival / Facebook

İspanyol çölüne müzik tutkunlarını çekmek için Wu Tang Clan başta olmak üzere önümüzdeki aylarda çok daha fazla sanatçının festivale katılacağının duyurulması bekleniyor. A330 gövdesinden yapılmış bir sahne ve tüm zamanların en büyük OG hip-hop eylemlerinden biri olması planlanan festival, pandemi sonrası yeni yaşantımız için oldukça umut verici bir başlangıç ​​gibi görünüyor.


İlgili Haber | Airbnb’den Uçak Kiralamak


adbanner