A380 ile En İyi First Class Deneyimi Hangi Havayolunda?

Dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380, hiç ölümlü kazaya karışmayan çok başarılı ve emniyetli bir uçak olsa da ekonomik sebeplerle, çift motorlu geniş gövde uçakların transatlantik uçuşlarda daha fazla kullanılmaya başlanması sebebiyle, geçtiğimiz günlerde üretimi sonlandırılmıştı. Piyasaya sürüldüğünde çok büyük heyecan uyandıran super jumbo, özellikle pandemi ile birlikte oldukça demode bir duruma geldi. Ancak söz konusu first class uçuşlar olduğunda A380 hala çığır açan bir uçak konumunda.

Uzun mesafe uçuşlarda; her ne kadar Air France’ın La Premiere gibi istisnaları olsa da, genellikle çift motorlu B777, A350 gibi uçaklar, First Class kabin sunmama eğilimindedir. First Class uçuşlar genellikle B747 ve A380 gibi dört motorlu uçaklarda daha yaygın gerçekleştiriliyor. Ancak bu iki çift katlı jumbo jetten A380, yolculara sunduğu özellikler açısından çok daha ilerici. B747 cephesinde üst kamburda bulunan First Class deneyim, uçağın burnuna doğru daralırken; A380’in yapısal özelliklerinden dolayı böyle bir sorun yaşanmıyor. Bundaki en büyük sebep ise uçağın burnunun kokpite ev sahipliği yapması ve first class yolcuların uçağın normal gövdesinde seyahat etmesi. Böylelikle oldukça geniş ve ferah bir kabin alanına sahip olması denilebilir.

Boeing 747 ve Airbus A380

Kabin genişliği açısından da B747’ye nazaran daha geniş kullanım alanı sunan A380, bu özelliğiyle birinci sınıf bir deneyim yaşamak isteyen yolculara operatörler tarafından daha iyi bir hizmet sunabilme imkanı sağlıyor. Özellikle Emirates, yolcuların kapıları kaydırarak kapatabileceği, ortam aydınlatmasını ayarlayabileceği birçok önemli özelliği, A380’in sunduğu bu avantajlar sayesinde hayata geçirebildi.

Singapore Airlines A380 First Class

Singapur Havayolları ise A380 sayesinde, çift kişilik odalar şeklinde first class uçuş deneyimini yolcularına sunabiliyor. 1-2-1 düzeninde konfigüre edilmiş A380’lerde Singapur Havayolları, 2 yan yana olan First Class kabinin arasındaki paravanı indirerek, yolcularına çift kişilik lüks bir yatak sunuyor. Böylece A380’in lüks bir deneyime hizmet konusunda sınırlarının ne kadar geniş olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Etihad A380 First Class Apartment

Gökyüzünün belki de en ihtişamlı first class uçuşunu konuşmak için şüphesiz Etihad’a uğramak gerekiyor. Abu Dhabi merkezli havayolunun A380 uçaklarının üst katlarında bulunan 9 adet ‘apartman’ ismini verdiği suiti bulunuyor. Bu bölümlerde, yatağa ek olarak her ihtiyaca uygun yatar bir koltuk dahi bulunuyor. Ancak tüm bunların ötesinde üç odalı rezidans suiti, Etihad’ın hatta belki de tüm havayollarının sunabileceği en lüks hizmeti barındırıyor. Gökyüzündeki iki kişilik sarayda banyo yatak odası ve oturma alanı da bulunuyor.

Gökyüzünün gördüğü en büyük ticari yolcu uçağı olan A380’in first class deneyiminde açtığı bu sınırsız konforu konuşurken, üretiminin durdurulduğunu her hatırladığında, içimiz biraz burulsa da, hala gökyüzünde bir yerlerde A380’i izliyor olduğumuz için kendimizi şanslı hissetmeyi sürdüreceğiz.

Berkcan Mertoğlu

adbanner