ABD Başkanı Joe Biden Uçağa Binerken Yine Düştü

80 yaşındaki ABD Başkanı Joe Biden, Polonya ziyareti sonrası eve dönüş yolculuğu için Varşova Chopin Havalimanı’nda, Air Force One uçağının merdivenlerinden çıkarken dengesini kaybetti ve düşme tehlikesi atlattı. 

Bu olay, ABD tarihinin en yaşlı başkanı olan Biden’ın uçağa binerken yaşadığı denge problemlerinin ilki değil. 

Biden üst üste iki kez merdivende düştü

Mart 2021’de Biden, Gürcistan’a giderken, uçağın merdivenlerinde arka arkaya iki kez tökezlemişti. Dönemin Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre, başkanın yaşadığı bu talihsiz durum için, rüzgarı zamansız esmekle suçlamıştı.

Biden, uçağın merdivenlerini çıkarken sıkı tutunmaya çalışıyor.

2022 yılı Mayıs ayında Biden, Illinois yolculuğu öncesi Andrews Hava Kuvvetleri Üssü’nde uçağa binerken kısa süreliğine dengesini kaybetti. ABD’nin Başkomutanı, aşağı yuvarlanmamak için merdiven trabzanlarını sağ eliyle sıkıca tuttu.

Biden, uçağın merdivenlerini çıkarken sıkı tutunmaya çalışıyor.

Ertesi ay, Başkan Los Angeles’a uçmak için uçağın merdivenlerinde yine hafif şekilde sendeledi.

Joe Biden Hasta mı?

Biden’in sıkça yaşadığı bu denge sorunları, Cumhuriyetçiler tarafından, fiziksel ve zihinsel olarak ABD Başkanlığı koltuğunda oturması için uygun olmadığı düşüncelerini, çok daha yüksek perdeden seslendirmelerine neden oluyor. 

Joe Biden, zihinsel ve fiziksel olarak ABD Başkanlığı için uygun mu?

Biden, geçtiğimiz hafta detaylı bir fiziki muayeneden geçti. Beyaz Saray Doktoru Kevin O’Connor, başkanın sağlığı ile ilgili hazırlanan beş sayfalık bir raporda, omurga ve bacaklarındaki eklem kireçlenmelerine bağlı gelişen hafif duyusal problemler nedeniyle yürüyüş bozukluğu yaşadığı bilgisine yer verdi.

O’Connor raporunda, Kongre’deki birkaç Cumhuriyetçinin son aylarda talep ettiği başkanın bilişsel durumu hakkında ise hiçbir değerlendirme yapmadı.


İlgili Haber | ABD Başkanlık Seçimlerinde Uçakların Rolü

adbanner