ABD’nin En Yeni Havayolu Uçuşlara Başlıyor

Dünya’nın dört bir köşesinde, insanlar bu yaz daha özgürce seyahat edebilmenin hayallerini kuruyor. Yaz sezonunda, uçak biletlerinin normale göre daha pahalı olacağına yönelik yorumlar ise seyahat severleri endişelendiriyor. ABD’nin düşük maliyetli en yeni havayolu Breeze Airways, operasyonlarına başlamak için gün sayıyor. Havayolunun bilet fiyatları, tek yön 39 Dolar’dan başlıyor.

Merkezi Salt Lake City olan şirketin kamuoyu ile paylaşılan uçuş planında, odaklanılan dört ana havaalanı olduğu görülüyor: Tampa (Florida) Charleston (Güney Carolina) Norfolk (Virginia) ve New Orleans. Ancak, havayolunun uçuş ağı, Ortabatı, Güneydoğu ve Doğu ABD’de toplam 16 şehir içeriyor.

Uçuş Rotaları

Havayolunun ilk uçuşunun, 27 Mayıs’ta, Charleston’dan Tampa’ya ve Hartford’a (Connecticut) gerçekleştirilmesi planlanıyor. 22 Temmuz’a kadar ekstra güzergahlar da uçuş ağıma eklenecek. Böylece 16 şehir arasındaki toplam 39 rotada yolculara hizmet sunulacak.

Havayolu, Jetblue’nin kurucusu, David Neeleman tarafından hayata geçiriliyor. Breeze Airways, Neelman’ın piyasaya sürdüğü beşinci havayolu durumunda. Aralarında Brezilya merkezli Azul ve Kanada’nın WestJet’inin de geçmişine bakıldığında karşımıza Neeleman çıkıyor.

Breeze’nin iş stratejisi, diğer taşıyıcılar tarafından gözden kaçan şehirlerdeki küçük havaalanlarına yönelmek olarak belirlendi. Böylece şirket, uygun fiyatlı rotalarda hizmet sunmaya hazırlanıyor. Şirketin uçacağı rotalarının yüzde 95’inde, şu anda başka hiçbir havayolu non-stop uçuşlar düzenlemiyor.

Açılacak ekstra destinasyonlar arasında Providence, San Antonio, Pittsburgh, Akron, Huntsville, Alabama gibi şehirler yer alıyor. Bu yaz, havayolunun yapacağı uçuşların ortalama süresi yaklaşık iki saat olacak.

Neeleman, başlangıçta 16 şehir ile başlayacaklarını ve yakın gelecekte rota ağını genişletmeyi planladıklarını açıkladı. Ülke çapında, non-stop uçuş olmayan ve böylesi bir hizmete ihtiyaç duyan şehir çiftlerinin belirlendiği ve 100 şehrin bu kapsama dahil edildiğini duyurdu.

Filo

Breeze bu yaz 13 adet tek sınıflı kabin konfigürasyonuna sahip E-190 ve E-195 bölgesel uçak filosuyla operasyonlara başlayacak. Uçakların koltuk kapasiteleri, 108 – 118 arasında değişirken, koltuklar 2-2 şeklinde bir yerleşime sahip.

Ekim ayında, havayolu, daha önce sipariş verdiği 60 adet Airbus A220 uçaklarını teslim almaya başlayacak. Önümüzdeki beş yıl boyunca her ay bir uçak teslim alınarak, filoya katılması hedefleniyor. Havayolu, A220’lerin first class kabin sınıfını da içereceğini ve iki saatten daha uzun rotalarda uçurulacağını duyurdu.

Yeni girişimiyle Neeleman, seyahat deneyimini geliştirmek için “teknoloji, ustalık ve nezaket kullanacaklarını” söylüyor. Uçuşların biletlerini satışa çıkaran havayolu, ücretsiz uçak altı valizi, kabin bagajı, kişisel eşyalarınızı barındıran bir çanta, uçağa öncelikli biniş, ücretsiz içecek ve atıştırmalık gibi ekstra avantajlar sunan farklı sınıflar ile birlikte yolcuyu karşılayacak. Uçak tipine bağlı olarak, koltuklar arası diz mesafesi 29 – 39 inç arası değişecek.

En ucuz biletler de dahil olmak üzere, yolcuların aldığı tüm biletler, ekstra herhangi bir değişiklik veya iptal ücreti ödenmeden değiştirilme hakkı sunan, esnek biletleme politikaları kapsamında yer alıyor. Yolcular, cezai yükümlülük ile karşılaşmadan, uçuştan önceki 15 dakikaya kadar, uçuşlarını değiştirebilecek veya iptal edebilecek. Değişiklikler ve iptaller nedeniyle ortaya çıkan bilet fark ücretleri, yolcunun hesabına otomatik olarak kaydedilecek ve 24 ay boyunca kullanma şansı sunulacak.

Tüm uçuşlarda yolcular uçak içi eğlence servisi hizmetini, ücretsiz olarak kendi kişisel cihazları üzerinden kullanabilecek. Airbus A220 uçaklarında seyahat eden yolcular ise uçuşta Wi-Fi özelliğinden faydalanabilecek.

adbanner