ABD’nin En Yeni Savaş Uçağı B-21 (Raider)

Northrop Grumman, merakla beklenen B-21 Raider’ın üzerindeki örtüyü kaldırdı. Görkemli tören, ABD Hava Kuvvetleri’nin gelecekteki omurgasını oluşturacak hayalet bombardıman uçağının kamuoyuna ilk gösterimi oldu.

ABD Hava Kuvvetleri’nin altıncı nesil, çok gizli hayalet bombardıman uçağı, 2 Aralık’ta tanıtıldı 30 yılı aşkın süre sonra, ilk kez yeni bir bombardıman uçağı hizmete girdi.

Northrop Grumman şirketi tarafından ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen B-21 Raider’ın sınırlı bir görüntüsünü kamuoyu ile paylaşılmış olsa da, şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş askeri uçak olduğu net bir şekilde anlaşıldı.

Northrop Grumman’ın, ABD’nin California Eyaleti’ndeki, Palmdale tesisinde düzenlenen etkinlikte, uçağın üzerindeki örtünün açılmasıyla, kalabalıktan büyük bir alkış sesi yükseldi.

Northrop Grumman CEO’su Kathy Warden, “Bu uçağı bir dahaki sefere gördüğünüzde, havada olacak” diyerek coşkuyu daha da artırdı.

Üretici firma göre, yedi yıldır geliştirilmekte olan hayalet bombardıman uçağı, üretimdeki riskleri azaltmaya yardımcı olmak için yazılım geliştirme, gelişmiş üretim teknikleri ve yeni nesil mühendislik araçlarıyla dijital olarak tasarlandı, etkinleştirildi ve bakımları bile yapıldı.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Raider, hem konvansiyonel hem de nükleer mühimmatları müthiş bir hassasiyetle taşımak için tasarlandı. B-21’in üstünlüğü onlarca yıl boyunca sürece. Bu, Amerika’nın, cumhuriyeti savunma kararlılığının vücut bulmuş haliifadeleriyle projenin önemi ve yol haritasını net bir şekilde açıkladı.

ABD Hava Kuvvetleri, her biri yaklaşık 639 milyon Dolar’a mal olacak ve hava kuvvetlerinin bombardıman filosunun bel kemiğini oluşturacak bu uçaktan en az 100 adet satın almayı planlıyor. 6 adet B-21 bombardıman uçağı, şu anda tesiste çeşitli son montaj ve test aşamalarında bulunuyor.

B-21 (Akıncı) ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim edildiğinde, önemli bir caydırıcı güç olarak, ülkenin stratejik projelerine katılacak. Ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecek olan B-21, aynı zamanda ABD’nin müttefik ve ortaklarına güvence verecek.

Northrop Grumman Aeronautics Systems Kurumsal Başkan Yardımcısı Tom Jones yaptığı açıklamada, “B-21 sayesinde ABD Hava Kuvvetleri, dünyanın herhangi bir yerindeki tehditleri ortadan kaldırabilecek” şeklinde konuştu.

Northrop Grumman, B-21’in ilk uçuşu için hedef tarihin 2023 olduğunu ve bunun, uçağın devam eden yer testlerinin sonuçlarına göre netleşeceğini duyurdu. Gizli bombardıman uçağı, uzun menzilli konvansiyonel ve nükleer görevleri gerçekleştirmek için tasarlandı ve 2020’lerin ortalarında tam olarak aktif ve operasyonel duruma gelmesi planlanıyor.

Geçtiğimiz yıl, ABD Hava Kuvvetleri, B-21 Akıncı’nın, tüm yer ve uçuş testlerini planlamak, testleri yapmak, sonuçları analiz etmek ve raporlamak gibi görevlerin, Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ne bağlı 420. Uçuş Test Filosu tarafından yapılacağı duyurulmuştu.

Muhammed Yılmaz, B-21 (Akıncı) ile ilgili görüşlerini, 19 Ağustos 2022’de Milliyet’te paylaşmıştı. O yazıya ulaşmak için lütfen tıklayın

adbanner