ABD’nin Tüm Eyaletlerini Uçakla Dolaşmak Ne Kadar Sürer?

ABD’li Delta Havayolları’nda görevli iki pilot, Amerika Birleşik Devletleri’nin 48 bitişik eyaletini, 48 saat içinde yapacakları uçuşla ziyaret ederek, en hızlı yolculuk kategorisinde Guinness Dünya Rekoru’nu kırmak için harekete geçti. İki kaptan, tüm eyaletlerde durarak gerçekleştirmeyi planladıkları bu rekor denemesini, beklentilerin altında bir sürede, 44 saat 7 dakikada, tamamlamayı başardı.

Her ikisi de eski asker olan, Delta’nın A350 filosunda kaptan pilot olarak uçan Barry Behnfeldt ve A321’de kaptan olan Aaron Wilson, geleceğin pilotlarına ilham vermek ve savaşta yaralananlar için ücretsiz, özel hava yolculuğu sağlayan bir kuruluş olan Veteranlar Hava İkmal Komutanlığı (Veteran’s Airlift Command-VAC) için yardım toplamak umuduyla iddialı bir yolculuğa çıktı.

Plan netti: 48 bitişik eyaletin tamamında uçulacak; orada olduklarını resmiyete kavuşturmak için eyaletlerin her birinde halka açık bir havaalanına inilecek ve sonra uçuşa devam edilecekti. Zamanlama, uçak ilk eyalette yerden teker kesildiği an başlayacak ve son inişte teker konulmasıyla sona erecekti.

Bu ilginç rekor fikri, 24 yıldır Delta’da çalışan Behnfeldt ile bir pilot arkadaşı arasında, 2021 yılında gerçekleşen bir konuşmayla ortaya çıktı. Behnfeldt, birlikte uçtuğu pilot arkadaşının bu rekor denemesinden bahsetmesini ilgi çekici buldu. O da bu fikri daha sonra Wilson ile paylaştı. Wilson, bu rekor denemesi için ihtiyaçları olan her şeye sahipti. Oturup hemen bir plan yaptılar.

Bowling Green State University School of Aviation’da birlikte eğitim gören ikili, yolculuklarına 4 Haziran 2023’te Michigan Berrien Springs’ten başladı ve hedefledikleri rotayı, 44 saat 7 dakikada tamamlamayı başararak, 6 Haziran’da Portland Maine’ye başarılı bir iniş yaptı.

Aaron Wilson yaptığı açıklamada, “Ülke genelinde küçük bir uçakla uçmak her zaman yapmak istediğim bir şeydi, bu yüzden bu fikre hemen inandım. Evet demekte hiç tereddüt etmedim.” şeklinde konuştu.

İki pilot, 48 saatten daha kısa bir süre içinde ülkenin tüm eyaletlerinde uçarken nefes kesen manzaralar yakaladı.

Rekor denemesi için, 4 Haziran gecesi Michigan Eyaleti’ndeki Berrien Springs’ten, hiç otel konaklaması içermeyen 8.008 mil (12.887 km) sürecek bir yolculuk için yola çıkıldı. Her eyalet değişiminde pilotlar da görev değişimi yaptı. Görevini devreden pilot için kısa süreli dinlenme periyodu başladı.

Behnfeldt’e ait tek motorlu Piper Saratoga uçağıyla gerçekleştirilen uçuş denemesinde, orijinal plan her havaalanında 10 – 30 dakika geçirmek iken, pilotlar yakıt ikmal durakları dışında, yerde geçirdikleri ortalama süreyi sekiz dakikada tutmayı başardı.

Pilotlar, yolculuğun tüm adımlarını titizlikle planladı. Yakıt almadıkları 41 farklı durakta ortalama 8 dakika yerde kalan rekortmen pilotlar, yakıt aldıkları duraklarda ise ortalama 18 dakika harcadı.

Yolculuk boyunca, Behnfeldt ve Wilson’a eski bir Donanma üyesi olan uçuş teknisyeni Thomas Twiddy de eşlik etti.

Bu rekor denemesi, pek çok insan tarafından ciddi bir destek gördü. Uçuşun en unutulmaz durağı ise Kansas’taki Coffeyville oldu.

Her durakta olduğu gibi burada da 5-10 kişinin kendilerini beklediğini düşünen ekip, birkaç çocuk da dahil olmak üzere 50’ye yakın kişiyi karşılarında görünce oldukça şaşırdı. Barry, Aaron ve Thomas, normalde burası yakıt almayı planladıkları bir durak olmamasına rağmen; burada biraz daha vakit geçirmeye karar verdi. Kaybettikleri zamanı gökyüzünde yeniden kazanacaklarını düşündü.

Yolculuk boyunca her iki pilotun da aynı uçakta bulunması ve her uçuşun minimum 500 ft irtifada gerçekleşmesi gerekliliği de dahil olmak üzere Guinness Dünya Rekorları’ndaki bir dizi katı kural, uçuş boyunca titizlikle takip edildi. Zamanlama, uçağın ilk noktada yerden teker kesmesiyle başladı ve son uçuştaki teker konulan an ile sona erdi.

Behnfeldt ve Wilson, etkileyici uçuş rotalarının dünya rekoru olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceğini görmek için şimdi Guinness’den onay bekliyor. Bu uçuş süresince, VAC için 30.000 Dolar toplamayı da başardılar. Rekorun resmiyet kazanıp kazanmayacağı, bir kaç hafta içinde belli olacak.

adbanner