Abu Dabi Havalimanı Yeni Terminali Ne Zaman Açılacak?

14 Kasım 2023 itibarıyla, Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’ndan (AUH) yapılan tüm uçuşların, yeni terminalden gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yılan hikayesine dönen yeni terminal binası şu ana kadar hep Midfield Terminal Building olarak anılıyordu. Ancak açılışın ardından Terminal A olarak anılacak.

2012 yılında Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’nda (AUH) yeni bir terminal inşaatına başlandı. Midfield Terminal Building adı verilen yeni terminalin, havalimanının kapasitesini yılda 45 milyon yolcuya kadar yükseltmesi, yani mevcut kapasiteyi iki katının üzerine çıkarması bekleniyordu. Terminal toplam 742.000 metrekare olacak şekilde kurgulandı.

Abu Dabi’nin yeni terminalinin, başlangıçta 2017‘de hizmete açılması planlanıyordu.  2017’nin başlarında, terminalin aynı yıl içinde açılmasına yönelik plan hâlâ geçerliydi. Ancak kısa bir süre sonra, terminalin açılışında, iki yıla kadar bir gecikme yaşanacağı ve açılışın 2019‘da yapılması planlandığı duyuruldu.

2019’da yeni terminal gerçekten açılacak gibi görünüyordu. Terminalin yolcu deneyimi açısından büyük ölçüde planlandığı gibi çalıştığından emin olmak için, gönüllü katılımcılarla denemeler bile yapıldı. O dönemde terminalin yüzde 98 oranında tamamlandığı iddia ediliyordu.

Ne yazık ki bundan sonra da açılış ile ilgili pek bir gelişme olmadı. 2021 yılında, havalimanı işletmecisinin, yaklaşık 3 milyar dolarlık terminali inşa etmesi beklenen konsorsiyumla olan sözleşmesini, proje neredeyse tamamlanmış olmasına rağmen, iptal ettiği haberleri kamuoyuna yansıdı.

Yaklaşık altı yıldır Abu Dabi’de neredeyse kullanıma hazır bir terminal var. Ancak kapalı şekilde bekliyor. Terminal, en son çekilen “Mission: Impossible” filminin çekimleri için kullanıldı.

Abu Dabi’de Yeni Terminal Neden Açılmıyor?

Özellikle havalimanlarındaki inşaat projelerinde gecikmeler oldukça yaygındır. Örneğin Berlin Brandenburg Havalimanı, bu konuda adeta bir felaketi yaşadı. Havacılık tarihinde, şimdiye kadar gördüğümüz en işlevsiz havalimanı projesi olduğunu söylemek mümkün. Abu Dabi yeni terminalinde bazı küçük sorunlarla karşılaşsa da terminalin açılışındaki gecikmenin temel nedenleri bu sorunlar değil gibi görünüyor.

Terminal açılışındaki gecikme büyük ölçüde Abu Dabi hükümetinin son yıllarda havacılık alanındaki stratejisini değiştirmesinden kaynaklanıyor. Yolcu kapasitesi açısından yeni terminale ihtiyaç duyulmamaya başladı.

Yeni terminali fikri, Etihad’ın büyük bir küresel havayolu olmak, Emirates ve Qatar Airways ile rekabet etmek istediği bir zamanda geliştirildi. O zamanlar Etihad’ın sipariş ettiği yüzlerce uçak vardı ve her geçen yıl havayolunun filosu daha da büyüyecekti. Dolayısıyla, bu büyümeyi destekleyebilmek adına, daha büyük bir havalimanına ihtiyaç vardı.

Yaklaşık beş yıl önce Abu Dabi hükümeti fikrini değiştirdi ve artık havayoluna sonsuz kaynak ayırma stratejisinden vazgeçti. O zamandan beri Etihad, daha çok butik bir havayolu haline geldi. Havayolu, kârlılığını düşürdü ve hatta zarar etmeye başladı. Ancak şimdi Etihad, artık rotayı tersine çevirmekte kararlı. Sürdürülebilir bir şekilde büyümeye başlıyor. Havayolunun bu süreçte kesinlikle yeni terminale ihtiyacı var. O yüzden işin bu kısmında, heyecan verici bir gelişme de yaşandı…

Abu Dabi Havalimanı Yeni Terminali 2023’ün Sonunda Açılıyor

Khaleej Times’ta yer alan bir habere göre, Abu Dabi Havalimanı’nda yeni terminal, Kasım 2023 itibarıyla ticari faaliyetlere başlayacak. Yeni terminal şimdiye kadar Midfield Terminal Building olarak bilinse de hizmete başladığında Terminal A olarak markalanacak.

Havalimanının işletmecisi Abu Dhabi Airports şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Şeyh Muhammed bin Hamad bin Tahnoon Al Nahyan bu gelişmeyi şöyle özetliyor:

“Abu Dabi’nin dünyaya açılan yeni kapısı olan Terminal A, Abu Dhabi Airports’un, emirliğin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasını destekleme taahhüdünün bir örneğidir. Gezegenimizin en büyüğü ve görkemlisi olan tesisin açılışı, Abu Dabi’nin 55 yıllık havacılık tarihinde yeni bir sayfa açıyor. Bir modernlik ve gelişmişlik işareti olan bu terminal, turizmi ve ticareti teşvik ederek Emirliğimizin büyümesi için çok önemli bir itici güç olacaktır.”

Bu arada Abu Dhabi Airports Genel Müdürü Elena Sorlini de açılış haberini şöyle yorumluyor:

“Terminal A, uluslararası yolcularımıza ve ortaklarımıza birinci sınıf bir havaalanı deneyimi sunma konusundaki kararlılığımızın altını çiziyor. Terminal, mükemmelliğe ve günümüz yolcularının değişen önceliklerini karşılayan olağanüstü hizmetler sunmaya olan bağlılığımızın bir örneğidir. Abu Dabi’nin yeniden tasarlanan havaalanı deneyimi, en son teknolojilerden yararlanarak kesintisiz bir yolculuk deneyimi sunacak, bağlantıyı, etkileşimleri, ticareti ve turizmi teşvik edecek. Bunların tümü, Abu Dabi’nin dünya sahnesindeki konumunu güçlendirme konusunda temel unsurlar olacak.”

Mevcut terminallere ne olacağı henüz bilinmiyor. Genel tahminler, ek bir terminale gerek olmadığı için, tüm operasyonun, yeni terminale taşınacağı fikrinde birleşiyor. Gelecekte, yolcu talebinin yeterince artması durumunda, Terminal 3’ün yeniden açılabileceği ihtimali de konuşuluyor. Şimdi tüm seyahat severler, Abu Dabi Havalimanı’nın yeni terminalinde Etihad’ın nasıl bir deneyim sunacağını merak ediyor.

adbanner