Taksi Yapan Uçağın Kapısını Açan Yolcuya Rekor Tazminat Cezası

Tüm dünya, 26 Mayıs 2023’te, Asiana Havayolları’nda seyahat eden bir yolcunun, son yaklaşma esnasında, uçağın acil çıkış kapısını açtığı olayı konuşuyor. Ancak Güney Kore’de yaşanan olay, havacılık dünyasında bir ilk değildi. 2022’de American Airlines uçağında yaşanan benzer bir olay sonrasında başlatılan hukuki süreç tamamladı. Uçak taksi yaparken, kapıyı açıp, tahliye kaydırağını kullanarak uçaktan kaçan kural tanımaz yolcunun, havayoluna 42.000 Dolar tazminat ödemesine hükmedildi.

Rochester’da yaşayan 24 yaşındaki Cynthia McKnight, 19 Nisan 2022’de Buffalo Niagra Uluslararası Havalimanı’nda kolluk kuvvetleri tarafından göz altına alınmıştı. Bunun sebebi, McKnight’ın American Airlines’in yan kuruluşu American Eagle ile yapacağı uçuş öncesi, başka bir yolcuya tükürmesi, kendisini uyaran kabin görevlisini itmesi ve ardından uçak taksi yaparken, uçağın ana kapısını açarak, tahliye kaydırağıyla uçağı terkedip pistte koşmaya başlamasıydı.

Polis tarafından yapılan soruşturmanın ardından hapse giren McKnight, savcılarla bir savunma anlaşması yaptı. Mahkeme, kural tanımaz yolcunun, American Havayolları’na 42.000 Dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Uçakta Neler Yaşandı?

Savcılara göre, Cynthia McKnight, Chicago O’Hare Havalimanı’na gitmek üzere Buffalo Havalimanı’nda taksi yapan uçakta görevli kabin ekibinin, kendisinden cep telefonunu kapatmasını istedikleri için sinirlendi. Bunun üzerine McKnight, koltuğundan kalktı, Embraer tipi bölgesel uçağın ön kısmına ilerledi. Uçağın ön koltuklarında oturan yolculardan biriyle tartışmaya başladı ve ona tükürdü.

McKnight mahkemeye sunduğu savunmasında, uçağın kapısını açmaya çalıştığını ve onu durdurmaya çalışan bir kabin görevlisini ittiğini itiraf etti. Daha sonra, uçak taksi yaparken kapıyı açan McKnight, şişme tahliye kaydırağının (silde) aktif hale gelmesine neden oldu.

McKnight daha sonra acil durum kaydırağından aşağı kaydı ve havaalanı kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınmadan önce, pistte koşmaya başladı. Tutuklanmamak için direndiği ve karakoldaki hücresinde, duvarlara zarar verdiği de mahkeme kayıtlarında yer aldı.

McKnight’ın yaptığı eylemler, uçuşun iptal edilmesi ve yolcuların alternatif uçuşlara yönlendirilmesiyle sonuçlandı. American Airlines, yolcuları ayrı uçuşlarla göndermenin ve uçaktaki şişme tahliye kaydırağını değiştirmenin maliyetinin 50.000 Dolar civarında olacağını bildirdi.


İlgili Haber | Uçuşunuz Rötar Yaparsa Tazminat Alabilir misiniz?


McKnight, basit saldırı suçunu kabul etti ve hapis cezasına çarptırıldı. Üç yıl gözetim altında tutulacak olan kural tanımaz yolcunun, bu süre içinde bir madde bağımlılığı programı ve bir ruh sağlığı tedavi programına katılmasına karar verildi.

ABD Bölge Yargıcı Lawrence J. Vilardo ayrıca McKnight’ın American Airlines’a 42.128 $ tazminat ödemesine de hükmetti.

adbanner