Air Arabia’dan 120 Adet Airbus A320 Siparişi

Dubai Airshow’un en dikkat çeken sipariş haberlerinden biri de Air Arabia’dan geldi. Sharjah merkezli düşük maliyetli havayolu, Avrupalı imalatçıya 120 adet A320neo siparişi verdi, Böylece çok uzun zamandır devam eden, filoya alınacak yeni uçakların Airbus mı yoksa Boeing mi olacağı tartışmalarına da son noktayı koymuş oldu.

Liste fiyatı, 14 milyar Dolar olan anlaşma kapsamında, Air Arabia’nın siparişleri, 73 adet A320neo, 27 adet A321neo ve 20 adet A321XLR şeklinde açıklandı. Air Arabia, aralarında A321LR de dahil olmak üzere, toplam 54 adet A320 ailesi uçaklarından oluşan bir filo ile operasyonlarını yapıyor.

İmza törenine Air Arabia’nın Yönetim Kurulu Başkanı Şeyh Abdullah Bin Mohammed Al Thani, Genel Müdür Adel Al Ali ve Airbus İcra Kurulu Başkanı Guillaume Faury katıldı.

İlgili Haber | Emirates 50 Adet Airbus A350 Siparişi Açıkladı

Air Arabia Genel Müdürü Al Ali: “Air Arabia’nın filo büyüme stratejisi her zaman ticari talepler tarafından yönlendirildi ve bugün büyüme planlarımızı desteklemek için Airbus’a yaptığımız, bölgenin en büyük tek koridor siparişlerinden birini açıklamaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni dönüm noktası sadece sağlam finansal temellerimizin değil, aynı zamanda yıllar içinde benimsediğimiz çok merkezli büyüme stratejimizin gücü, verimlilik, performans ve yolcu deneyimine odaklanmanın temelini oluşturuyor. ”

Air Arabia, BAE’nin Sharjah Havaalanı merkezli operasyonlarını yaparken, ayrıca Fas, Mısır ve Ras Al Khainmah’da üsleri de bulunuyor.

Sipariş edilen yeni uçakaların teslimatının, 2024’te başlaması bekleniyor. Şimdiye kadar havayolundan uçaklarla ilgili herhangi bir motor seçimi yapılmadı.

İlgili Haber | SunExpress’ten İlginç 737 MAX Kararı

Muhammed YILMAZ / Dubai

adbanner