SunExpress’ten Şaşırtan Boeing 737 MAX Kararı

Dubai Air Show’da, Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak şirketi SunExpress, ilginç bir karara imza atarak; 10 adet Boeing 737 MAX siparişi verdi.

Antalya merkezli SunExpress, Amerikalı imalatçıya, daha önceki siparişlerine ek olarak 10 adet daha 737 MAX siparişi vererek tüm dikkatleri üzerine çekti. Havayolu, filo yenileme ve büyüme stratejisi doğrultusunda aldığı kararla yeni siparişleri MAX 8 olarak belirledi. SunExpress CEO’su Jens Bischof: “Boeing’in bize güvenilir ve verimli bir uçak sağlayacağına güvenimiz tam” diyerek adeta güven tazeledi. Bischof: ‘ancak tüm ilgili yetkililer tarafından 737 MAX modelinin tartışılmaz bir şekilde uçuşa elverişlilik raporlarını alması gerektiğini söylemeye gerek yok. Zira SunExpress’teki en büyük önceliğimiz her zaman güvenlik” demeyi de ihmal etmedi.

Liste fiyatları 1,2 milyar Dolar değerinde olan alım, daha önce SunExpress’in verdiği 32 adet 737 MAX siparişine ek olarak verildi.

CEO Jens Bischof: “Boeing ile uzun süredir devam eden, güçlü ve güvenilir bir ilişkimiz var ve bu nedenle tüm ekonomik ve ekolojik avantajları için 737 MAX’ı filomuzun uzun süreli dönüşüm stratejisi doğrultusunda böylesi bir karar aldık “diyor.

Avrupa, Türkiye ve popüler tatil yerleri arasında doğrudan bağlantılar sağlamada uzmanlaşmış havayolu SunExpress, özellikle Boeing 737 uçaklarından oluşan filosunu istikrarlı bir şekilde genişlettiği için son yıllarda önemli bir büyüme kaydetti. Geçen yıl, SunExpress’in yaklaşık 100 destinasyonda 10 milyona yakın insanı uçurdu.

İlgili Haber | THY 737 MAX Uçaklarıyla Uçması İçin Yolcularını Nasıl İkna Edecek

Boeing Ticari Uçaklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Stan Deal, “SunExpress’in ekibimize verdiği güven bizi onurlandırdı. Kendileri çok alçakgönüllü. SunExpress, her geçen yıl Boeing 737’nin büyüyen ağları arasında verimlilik ve güvenilirliğini gösteren harika bir ortak oldu. 737 MAX uçaklarının yere indirilmesi kararının, SunExpress ve yolcuları üzerindeki etkisi için üzgünüz. Boeing ekibi uçağı güvenli bir şekilde yeniden gökyüzü ile buluşturmak ve SunExpress’in Türk turizm endüstrisinde havayolu  seyahatinin omurgası olarak hizmet vermeye devam etme kapasitesini sağlamak için çok çalışıyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

737 MAX 8, 130-230 arasında koltuk kapasitesi sunan ve yaklaşık 7.130 kilometre menzile sahip olan 737 ailesinin dördüncü nesli durumunda. CFM LEAP-1B motorları ve yeni teknoloji winglet gibi gelişmelerle 737 MAX, operatörlere günümüzün en verimli tek koridorlu uçaklarıyla, yeni varış yerleri açmak için genişletilmiş menziliyle yüzde 14’e varan iyileşme sağlıyor.

Bu yıl 30’uncu yaşını kutlayan SunExpress, Akdeniz, Karadeniz, Kuzey Afrika ve Kızıldeniz kıyılarındaki popüler tatil beldelerinin yanı sıra, Türkiye ile Avrupa arasında kesintisiz hizmet sunuyor. Lufthansa ve Türk Hava Yolları imzası altındaki ortak girişim, bu yıl  30 ülkede 90 destinasyona uçuyor. Ayrıca filosundaki 84 uçağı ile tarihinin en büyük filosunu yönetiyor.

İlgili Haber | SunExpress ile Frankfurt ve Heidelberg’e Uçuyoruz

Muhammed YILMAZ / Dubai

adbanner