Air Europa’nın Satışı Avrupa Komisyonu’nu Neden Endişelendiriyor?

Avrupa Komisyonu, Air Europa Havayolları’nın, International Consolidated Airlines Group (IAG) tarafından satın alınması teklifiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Endişelerin ana nedeni, İspanyol hava taşımacılığı hizmetleri pazarında rekabetin azalmasına yol açabileceği ihtimali.

Şirketin satın alınması, İspanya’yı Avrupa ve Orta Doğu’ya bağlayan iç hat ve kısa mesafeli uçuş rotalarını etkileyebilir. Bu durum, bilet fiyatlarının yükselmesine veya hizmet kalitesinin düşmesine neden olabilir. Ayrıca, İspanya’yı Kuzey ve Güney Amerika’ya bağlayan uzun mesafeli rotalardaki rekabeti de ortadan kaldırabilir. Aynı endişeler bu rotalar için de geçerli.

Avrrupa Komisyonu, 24 Ocak 2024’te bir İtiraz Beyanı yayınlayarak, satın alma kararının, yolcu hava taşımacılığı hizmetleri üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin derinlemesine bir araştırma başlattı. Bu kapsamda rakip havayolları, havalimanları ve tüketici grupları da dahil olmak üzere, sektördeki çeşitli paydaşların bakış açıları dikkate alınacak.

Air Europa’yı satın almaya hazırlanan IAG’nin, bu komisyonun itirazlarına yanıt verme, dava dosyasını inceleme ve sözlü duruşma talep etme hakkı bulunuyor. Şirket ayrıca, son tarih olarak belirlenen 10 Haziran 2024’e kadar, Komisyon’un endişelerini giderecek çözümler de önerebilir.

İspanya merkezli çok uluslu bir havayolu holding şirketi olan IAG, Iberia, Vueling Airlines, British Airways ve Aer Lingus gibi birçok büyük havayolu şirketinin sahibi durumunda. Merkezi İspanya’da bulunan Air Europa Havayolları ise SkyTeam ittifakının bir parçası ve İspanyol turizm grubu Globalia’nın havayolu bölümü olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Avrupa Komisyonu’nun satın alma süreci ile ilgili nihai kararını 15 Temmuz 2024’te vermesi bekleniyor. Havacılık sektöründe çoğu havayolu birleşmesi, rutin bir inceleme sonrasında sonuçlandırılıyor. Rekabet endişelerini dile getirenler için, Avrupa Ekonomik Alanı’nda (European Economic Area) bu birleşmenin tarafları, etkili rekabeti engellemediklerinden emin olmak için, derinlikli bir incelemeye tabi tutuluyor.

adbanner