Air India’nın İlk A350 Uçağı Gökyüzü ile Buluştu

Hindistanlı havayolu Air India’nın filosuna katılan Airbus A350, ilk ticari yolculu uçuşunu 22 Ocak’ta gerçekleştirdi. Uçak, dış hat operasyonlara geçmeden önce, mürettebatın alışması için, yurt içi uçuşlarda kullanılacak. Air India’nın A350’si, yolcu deneyimini yükseltmeyi amaçlayan, üç sınıflı kabin konfigürasyonu ve yeni olanaklar sunuyor.

Air India’nın filosuna giren ilk Airbus A350 uçağı, ilk ticari yolculu seferi için gökyüzü ile buluştu. Havayolunun hedefi, A350 uçaklarını bir sonraki amiral gemisi haline getirebilmek. Bu yüzden yolcuların ilgisini çekmek için, A350’nin ilk ticari uçuşu için büyük bir reklam kampanyası başlatıldı.

A350’nin İlk Ticari Uçuşu

Air India’nın, Airbus A350 ile icra ettiği AI589 sefer sayılı uçuşu, 22 Ocak sabahı, Bengaluru ile Mumbai arasında gerçekleştirildi. 07.30’da havalanan uçak, saat 09.00’da Mumbai’ye teker koydu.

VT-JRA tescilli uçak, kokpit ekibinin uçağa adapte olabilmesi ve uçakla dış hat operasyonu yapmaya hazırlanan kabin ekibinin uçağa alışabilmesi için, önümüzdeki günlerde birkaç iç hat uçuşu daha yapacak.

Air India, yolcuların ilgisini çekmek ve uçak içi ürünlerini sergileme şansı elde etmek için, Ocak ayı başından bu yana, A350 ile gerçekleştirilen bu özel uçuşların reklamını yapıyor. SA350, Salı günleri hariç, Bengaluru-Mumbai, Mumbai-Chennai, Chennai-Bengaluru, Bengaluru-Chennai, Chennai-Haydarabad, Haydarabad-Bengaluru arasında uçuş gerçekleştirecek. Salı günü ise Delhi ile Bengaluru arasında uçacak.

Air India’nın A350 uçağı, üç sınıfta toplam 316 koltuklu bir konfigürasyonla donatıldı. Tam yatak olabilen 28 adet business class süit, ekstra diz mesafesine sahip 24 adet premium ekonomi koltuk ve 264 adet düz ekonomi koltuğu uçaklarda bulunuyor.

Öte yandan Air India, kısa süre önce A350 uçakları için yeni hediye kitleri ve uçak içi eğlence seçeneklerini de tanıttı. Bu yenilikler, Haydarabad’daki son WINGS India 2024 etkinliğinde sergilendi.

Büyük umutlar

Air India, geçmişte aralıklı olarak Airbus’ın geniş gövdeli uçakları ile operasyon yapmış olsa da uçuş ağındaki ana uzun mesafeli uçuşları Boeing uçakları ile icra ediyordu. Air India’nın Airbus A350 siparişi, havayolunun geniş gövde operasyonlarındaki Boeing tekelinin kırılması açısından da önemli bir adım olarak yorumlanıyor. Air India önümüzdeki birkaç yıl içinde toplam 20 adet Airbus A350-900 ve 20 adet A350-1000 teslim alacak.

Airbus’un Ticaret Direktörü Christian Scherer: “Şu ana kadar Airbus’ın, Hint renkleriyle uçan geniş gövdeli bir uçağı olmadı. Şu anda Tata and Sons şirketinin sahibi olduğu, ülkenin bayrak taşıyıcısı Air India ile Hindistan pazarına, doğru zamanda çok güçlü bir giriş yapıyoruz. Kıtalararası pazarda çok güçlü bir şekilde ilerleme kaydediyoruz“ şeklinde konuştu.

Air India’nın A350-1000 siparişi, Airbus’ın Hindistan’dan aldığı ilk geniş gövdeli sipariş olarak kayıtlara geçti . Air India’nın teslim alacağı ilk birkaç A350, normalde Rus havayolu Aeroflot için üretilmişti. Ancak ülkeye uygulanan yaptırımlar, bu uçakların diğer havayolları tarafından satın alınabilmesinin yolunu açtı.

Air India’nın İcra Kurulu Başkanı Campbell Wilson, A350’yi havayolu için ezber bozan bir araç olarak nitelendirdi. “Sadece yolcu deneyimimizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda yeni rotalarda uçmak ve uçuş ağını genişletme fırsatları da açacak” şeklinde konuştu.

adbanner