Air Malta’nın Başarısız Yeniden Yapılanma Süreci İçin Ne Kadar Ödendi?

Eski Etihad Havayolları CEO’su James Hogan ve havayolunun eski finans müdürü James Rigney tarafından yönetilen Abu Dabi merkezli bir danışmanlık firmasına, Air Malta’nın yeni bir havayolu şirketine ‘dönüştürülme’ sürecine yardımcı olmaları için, ayda 200.000 Euro ödeneceği duyuruldu.

James Hogan, 2006 ile 2017 yılları arasında Etihad Havayolları’nın başındaydı. Hogan, bu süre zarfında Etihad’ın 300 milyon Dolar olan değerini, 20 milyar Dolar’ın üzerine çıkararak, şirketi bir seyahat ve turizm grubuna dönüştürdüğünü iddia ediyor.

James Hogan (Etihad Eski CEO’su)

Ancak Hogan’ın Etihad’daki 11 yıllık görevi aniden sona ermişti. Gerekçeler ise devlete ait havayolunu 1,87 milyar Dolarlık bir zarara sürüklemesi ve havayolunun geleceğini tehdit edecek bir felaketle sonuçlanan sermaye yatırımı planı düzenlemesi olarak gösterildi.

Tüm bunlara rağmen Hogan, Etihad’dan ayrıldığından beri, Malta, Abu Dhabi ve Cenevre’de ofisleri bulunan danışmanlık firması Knighthood Global ile çalışıyor.

Malta’nın sürekli zarar eden bayrak taşıyıcısı Air Malta’nın, 2021’de yeniden yapılandırılmasına yardımcı olması için Knighthood Global’e 2,4 milyon Euro ödeneceği bildirildi. Ancak bu süreçten yaklaşık iki yıl sonra, havayolu bir kez daha belirsiz bir gelecekle karşı karşıya.

Ekim ayı başında Malta hükümeti, Avrupa Komisyonu’nun havayoluna 290 milyon Euro tutarında ek devlet yardımı sağlanması talebini reddetmesinin ardından, Air Malta’nın gelecek yılın başında kapanacağı doğrulandı.

Hogan, Air Malta’ya yalnızca Knighthood Global aracılığıyla bağlanmadı. 2015 yılında Etihad Havayolları Air Malta’dan hisse almak için görüşmelerde bulunmuş; ancak anlaşma son dakikada suya düşmüştü.

Air Malta’yı nasıl bir gelecek beklediği ve halefinin neye benzeyeceğine dair ayrıntılar belirsizliğini koruyor. Ancak havayolunun 31 Mart 2024’te mevcut haliyle faaliyetlerine son vereceği kesinleşti.

Air Malta, İrlanda merkezli Ryanair ile Malta hükümeti arasında kurulan bir ortaklığın sahip olduğu ve başarılı şekilde operasyonlarını sürdüren Malta Air ile karıştırılmamalı.


İlgili İçerik | Malta’nın Ulusal Havayolu Neden Değişiyor?

adbanner