Airbus A380’den 18,5 Saatlik Rekor Uçuşu

Singapurlu ST Engineering ve Airbus ortak girişimi olan ve A380 uçaklarının bakım ve modifikasyonu konusunda uzmanlığa sahip dünya çapındaki az sayıda şirketten biri olan Elbe Flugzeugwerke, Qantas Havayolları’na ait Airbus A380’lerden biri üzerinde bir dizi modifikasyon yaptı ve uçak Dresden ile Sydney arasında en uzun uçuşunu gerçekleştirdi.

16 bin 928 kilometre menzilin 18.5 saatlik non-stop bir seferde kat edildiği uçuş A380 uçaklarının yaptığı en uzun uçuş olarak kayıtlara geçti. Uçuşta 16 ülke ve üç kıta aşıldı.

İlgili Haber | Qantas Havacılığın Sınırlarını Zorluyor

Rekortmen uçak, EFW tarafından yenilenen Qantas’ın üçüncü A380’i oldu. Filosunda toplam 12 adet A380 bulunduran Qantas bu uçakları genelde Londra, Los Angeles, Dallas, Singapur ve Hong Kong uçuşlarında yoğun olarak kullanıyor. Tüm A380 filosunun modifikasyon işlemlerinin 2020’nin sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

İlgili Haber | A380’in Tarihi ve New York-Frankfurt Uçuş Deneyimi

A380 uçakları için yapılan modifikasyonları en çok premium ekonomi yolcuları hissedecek. Alt kattaki kabinlerin genişletilip, koltuklar değiştirilmesiyle hem business class hem de premium ekonomi kabini genişleyecek.

Uçak içi eğlence sistemi ve koltuk ergonomisinin geliştirildiği; 341 kapasiteli ekonomi kabininde yolcu sayısı bir miktar azaltılacak. Ancak çoğu uçak modifikasyonunda ​​olduğu gibi, değişimin etkisi en pahalı koltuklarda daha fazla hissedilecek.

adbanner