Airbus Gelecekteki Uçak Kabinini İlk Kez Tanıttı

Avrupalı imalatçı Airbus, 30 Mayıs 2023’te düzenlediği sanal basın toplantısında “Airspace Cabin Vision 2035+” adını verdiği, geleceğin uçak kabini ile ilgili tasarımları ve fikirleri kamuoyu ile paylaştı.

Geliştirilen konsept, Airbus Ticari Uçak Pazarlama Başkanı Stan Shparberg ve Kabin Pazarlama Başkanı Ingo Wuggetzer tarafından medyaya sunuldu. Avrupalı üreticinin, bu konsepti ortaya çıkarmak için, 2035 yılı ve sonrasında, havayollarının yolcu deneyiminin geleceği olarak gördüğü noktalara odaklanıldığı vurgulandı.

Bu vizyonun ana teması: Sürdürülebilirlik

Airbus, ZEROe olarak adlandırılan ve hidrojen ile çalışan uçak geliştirme projesi başta olmak üzere, yeşil enerjili tahrik sistemleri alanında şu anda çok sayıda proje üzerinde çalışıyor. Ancak Avrupalı üretici, bu projelere ek olarak, kabin iyileştirmelerinin de uçakların toplam ağırlığında %10 ila %20 arasında bir tasarruf sağlayabileceğinin altını çizdi. Bu durum toplam yakıt tüketimi konusundaki iyileştirmelere katkıda bulunabilir.

Bu kazanımların çoğu, yenilikçi malzemelerle ağırlıkların azaltılması üzerinden elde edilecek. Geliştirilmiş tasarım ve yeni prosedürlerin benimsenmesi, çoğunlukla kısa mesafeli uçuşlarda uçak içinde servis edilen yemeklerin, talep üzerine önceden sipariş edilmesini de içerecek yeni teknoloji destekli ikram konseptleri ve uzun mesafeli uçuşlar için yeni ikram trolleylerinin tasarlanması gibi detaylar da ağırlıkların azaltılmasına katkı sunacak.

Bütün bu adımların uygulanması neticesinde Airbus, 2030 yılına kadar toplam ağırlıkta %40’a varan bir azalma oluşacağını tahmin ediyor.

Airbus’ın duyurduğu, Airspace Cabin Vision 2035+ konsepti, yolcu deneyimini ve uçağın performansını iyileştirmek için, doğada bulunan şekil ve formları taklit etmeyi amaçlayan tasarımları benimseyerek, biyomimikriyi havacılıkta daha derin bir şekilde kullanıma sunuyor. Uçaklar ve havacılığa, doğanın nasıl ilham verdiği ile ilgili, daha önce başka bir içerik hazırlamıştık.

Sunum sırasında bazı konsept çizimleri sergilenirken, Airbus temsilcileri daha spesifik detayların, 6-8 Haziran 2023 tarihleri arasında Hamburg’da gerçekleşecek olan Aircraft Interiors Expo 2023 Fuarı’nda duyurulacağını belirtti.

Airbus ayrıca, aralarında Delta Airlines, Air New Zealand ve Lufthansa’nın da bulunduğu 10 havayolunun yanı sıra, sekiz teknoloji tedarikçisinin Airspace Cabin Vision 2035+ konseptinin detaylandırılması sürecine dahil olduğunu açıkladı. Airbus, geleceğin kabin içi ürünlerinin geliştirilmesi sürecinin ana ilkelerini belirlemek üzere, derinlikli yolcu anketlerinden çıkan sonuçları dikkate aldı.

adbanner