Airbus'ın Kerosen Kullanmadan Dar Gövde Uçakla Yaptığı İlk Uçuş | Boarding Info

Written by 09:53 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

Airbus’ın Kerosen Kullanmadan Dar Gövde Uçakla Yaptığı İlk Uçuş

Avrupalı imalatçı Airbus, 9 Mart 2023’te, Fransa’nın Toulouse kentinde, her iki motoru da %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile beslenen bir A321neo ile test uçuşu yaptı.

CFM International’ın LEAP-1A motorlarından güç alan A321neo, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı’nın, geleneksel petrol bazlı kersen isimli uçak yakıtına karşı potansiyel faydalarını değerlendirmek için test uçuşları gerçekleştirmek için kullanılıyor.

A321neo, her iki motorda da %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtını test eden Airbus’ın ilk tek koridorlu uçağı olarak kayıtlara geçerken; A350 ve A330 MRTT’den sonra bunu gerçekleştiren en yeni Airbus uçağı oldu.

Test uçuşu sırasında A321neo’nun, motorlarının arkasında bıraktığı, CO2 emisyonları içermeyen beyaz izler ile ilgili data toplamak üzere, bir Falcon 20E uçağı tarafından yakından takip edildi.

Airbus, A321neo’nun uçuşlarının, Fransızca “yeni alternatif yakıtlarla uçuş” anlamına gelen “VOL avec Carburants Alternatifs Nouveaux”nun kısaltması olan VOLCAN projesi kapsamında gerçekleştirildiğini açıkladı.

VOLCAN projesi için Airbus’a Fransız havacılık şirketleri Safran ve Dassault Aviation ile ONERA havacılık araştırma laboratuvarı ve Fransa Ulaştırma Bakanlığı destek veriyor.

Şu anda, tüm Airbus ticari ve askeri uçakları ile helikopterleri, %50’ye kadar SAF karışımı ile uçma kabiliyetine sahip durumda. Airbus’ın hedefi, 2030 yılına kadar %100 SAF ile uçan hava araçlarını piyasaya sürebilmek.


İlgili Haber | Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Nasıl Yaygınlaşacak?

(Visited 27 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info