AirlineRatings En İyi Havayollarını Açıkladı

Her yıl dünyanın en emniyetli havayollarını sıraladığı raporuyla tanınan AirlineRatings, yolcuların kendileri için daha iyi uçuş seçeneklerini belirleyebilmeleri adına, havayollarını çeşitli faktörlere göre sıralayarak, Havayolu Mükemmellik Ödülleri dağıtıyor.

Yapılan değerlendirme ve ortaya çıkan sıralamalar, 100 yılı aşkın endüstri tecrübesine sahip bir jüri heyeti tarafından yapılıyor. Havayollarının emniyet anlayışı, sunduğu ürünler, filo yaşı, karlılık durumu, kaza-kırım raporları, yolcu geri bildirimleri, hayata geçirdiği yenilikler ve uzun vadeli uçak siparişleri gibi faktörler sıralama yapılırken göz önünde bulunduruluyor.

Zirvenin Adı Yeniden Qatar Airways

Airlineratings tarafından açıklanan 2024 yılının en iyi havayolları listesinin zirvesinde, rafine ve lüks seyahat deneyimi sunmasıyla tanınan, Qatar Airways yer aldı. Daha önce 2021 ve 2022 yıllarında da bu ödüle layık görülen havayolu, 2023 yılında ise zirveyi Air New Zealand’a kaptırmıştı. Qatar Airways, bir yıl aradan sonra 2024’te yeniden zirveye yerleşti.

Listenin ilk 10 sırasındaki havayollarının aldığı puanların birbirine çok yakın olduğu; ancak Qatar Airways’in, birçok kategoride en yüksek puanı alması nedeniyle, rakiplerinin bir adım önüne geçtiği vurgulandı. Qatar Airways’in özellikle yolcu geri bildirimlerinde, tutarlılık, hizmet kalitesi ve yüksek standartlara övgüler öne çıktı.

Qatar Airways, 2024 yılında Havayolu Mükemmellik Ödülü’nü almanın yanı sıra üst üste beşinci kez En İyi Business Class kabin ödülünü de aldı. Sektördeki bir başka önemli derecelendirme kuruluşu olan Skytrax de aynı fikirde. Çünkü Skytrax de Qatar Airways’in business class kabinini, 2023’te (10. kez) dünyanın en iyisi seçti.

Bilmeyenler için, Qatar Airways’in yeni A350 uçakları ve bazı Boeing 777 uçaklarında, QSuite isimli business class kabin kullanılıyor. QSuite, sürgülü kapıları, geniş depolama alanı ve dört süiti bir grup odasında birleştirme seçeneğiyle, business class kabinde seyahat eden yolcular için çıtayı bir hayli yükseltiyor. Konforlu bir yatağa dönüşebilen koltuk, kaliteli yemekler, cömert ikram kitleri ve birinci sınıf uçak içi eğlence sistemi ile seyahat deneyimi kusursun hale getiriliyor.

AirlineRatings tarafından geçtiğimiz yıl listenin zirvesinde gösterilen Air New Zealand, 2024 yılı için açıklanan sıralamada dördüncü sıraya geriledi. Pazardaki beklenenden daha güçlü rekabet nedeniyle bu yılki karlılığı bir hayli düşen şirket, uçakta ranza olarak anılan ‘Skynest’ isimli ürününü bu yılın sonlarında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu gelişme, şirketi önümüzdeki yıl tekrar üst sıralara taşıyabilir.

Geçen yıl dördüncü sırada yer alan Korean Air ise bu yıl ikinci sıraya yükseldi. 2023’te rekor gelir elde eden şirketin, Airbus A350 uçakları için verdiği 13 milyar dolarlık siparişinin de bu sıralama için bir etki oluşturduğu düşünülüyor.

Listenin üçüncü sırasında ise Hong Kong merkezli Cathay Pacific yer aldı. Geçtiğimiz yıl listede 9’uncu sırada bulunan havayolu, pandemi sonrası toparlanma sürecini en son gerçekleştiren şirketlerden biriydi ve 2023’ün 4. Çeyreğinde bile yolcu kapasitesi eski dönemlerin çok altındaydı. Şirket, üç yıl aradan sonra ilk kez kâr açıkladı. Yolcu sayısında önemli kilometre taşlarını geçti. Hem business hem de ekonomi sınıfında yeni ürünleri tanıttı. Asyalı havayolu şirketinin eski gücüne geri döndüğünü görmek sektör için harika bir gelişme olarak yorumlandı.

Türk Hava Yolları da listenin 20’nci sırasında kendine yer bulabildi.

 1. Qatar Airways
 2. Korean Air
 3. Cathay Pacific
 4. Air New Zealand
 5. Emirates
 6. Air France-KLM
 7. All Nippon Airways
 8. Etihad Airways
 9. Qantas
 10. Virgin Australia/Atlantic
 11. Vietnam Airlines
 12. Singapore Airlines
 13. EVA Air
 14. TAP Portugal
 15. JAL
 16. Finnair
 17. Hawaiian
 18. Alaska Airlines
 19. Lufthansa / Swiss
 20. Turkish Airlines
 21. IAG (British Airways / Aer Lingus / Iberia / Air Europa)
 22. Air Canada
 23. Delta Air Lines
 24. United Airlines
 25. American Airlines

Airlineratings, 2024 yılının en iyi düşük maliyetli havayollarını da açıkladı. Bu listede Türkiye’den herhangi bir havayolu kendine yer bulamadı…

adbanner