Alaska Havayolları’ndan 23 Yeni MAX Siparişi

Boeing ve Alaska Havayolları arasında 23 adet daha 737-9 satışı için anlaşma imzalandı. Yeni anlaşmayla, Alaska Airlines’ın toplam 737 MAX siparişi sayısı opsiyonlarla birlikte 120’ye yükseldi. Yeni siparişlerin, havacılıkta işler yoluna girdiğinde ABD’nin en büyük beşinci havayolu şirketine esneklik, verimlilik ve imkanlarını genişletmek için yeni fırsatlar sunacağı duyuruldu.

Alaska Havayolları CEO’su Brad Tilden, “Boeing ile bu yaptığımız bu anlaşmayı duyurmaktan son derece gurur duyuyoruz” açıklamalarına “Bu uçağa inanıyoruz, Boeing ile güçlü ortaklığımıza inanıyoruz ve salgından çıkarken Alaska Havayolları’nın geleceğine ve önümüzdeki inanılmaz fırsatlara inanıyoruz.” ifadelerini ekledi.

Uzun yıllardır Boeing 737 operatörü olan Alaska Havayolları, filo modernizasyon programının bir parçası olarak 2012 yılında 32 adet 737-9 siparişi verdi. 737-9, tek koridorlu uçak pazarında daha fazla yakıt verimliliği, güvenilirlik ve esneklik sunmak üzere tasarlanmış 737 MAX ailesinin üyelerinden biri. Geçtiğimiz ay Alaska Havayolları, Virgin America’yı satın alarak sahibi olduğu bazı A320 jetlerini satarken; 13 adet yeni 737-9 kiralama kararı alarak; 737 MAX programına olan bağlılığını ispatladı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni anlaşmayla 23 adet 737-9 kesin sipariş ile gelecekteki alımlar için daha fazla opsiyon ekleneceği duyuruldu.

Yapılan yeni anlaşma ile Alaska Havayolları’nın 737 MAX sipariş sayısı 52’si opsiyonlu olmak üzere toplam 120’ye yükseldi. Havayolu, yolcu deneyimini geliştirecek, operasyonel performansı artıracak ve şirketin büyümesini destekleyecek daha verimli filonun Boeing uçaklarından oluşturulacağını açıkladı.

Tilden, “Bizim için Boeing’den daha iyi bir ortak olamazdı ve ekonomimizi yeniden ayağa kaldırmak adına birlikte çalışırken onlarla yan yana olmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Boeing’in Everet tesislerinde yapılan 737-9’un teslimat törenine katılım COVID-19 nedeniyle kısıtlı katılımcı ile gerçekleşti. Her iki şirketin yöneticileri de hava yolculuğunu ciddi şekilde etkileyen salgını ele alarak, endüstrinin temel gücüne ve uzun vadeli yolcu talebine olan güvenlerini ifade etti. Boeing Ticari Uçaklar Başkanı Stan Deal, “Alaska Havayolları, COVID-19 salgınının etkilerini ortadan kaldırmak için muazzam bir iş çıkardı ve büyüme yörüngesine geri dönmek ve ABD’nin en önemli havayollarından biri olarak sektörde konumunu güçlendirebilecek bir fırsata sahip. Alaska’nın güvenlik, sürdürülebilirlik ve müşteri hizmetleri konusunda sektör lideri itibarı sayesinde, önemli miktarda ek Boeing 737 uçağı satın alarak, havayolunun geleceğine yatırım yapmayı seçmelerinden onur duyuyoruz. Alaska’nın güvenine ve ortaklığına minnettarız. Ekibimiz, ilk 737 MAX jetlerini teslim etmeye ve hizmete güvenli ve sorunsuz bir giriş sağlamaya yardımcı olmaya odaklandı” ifadelerini kullandı.

Alaska Havayolları, daha verimli yeni motorlar ve geliştirilmiş aerodinamik ile donatılmış 737 MAX’in, önceki modeline kıyasla koltuk başına %20 daha az yakıt tüketmesini ve zararlı gaz emisyonunun %20 azalmasını öngörüyor. Uçak, 3550 mil menziliyle, önceki modelden yaklaşık 600 mil daha uzağa uçabiliyor. Bu 600 millik menzil artışı, havayollarının yolcularını yeni ve daha uzat rotalara uçurma imkanı sunacak. Her uçakta daha da modernize edilmiş yan duvarlar ve pencereler ile yeni Boeing Sky Interior kabininin bir parçası olarak, ferahlık hissini artıran LED aydınlatma ve daha büyük baş üstü dolapları yer alacak.

Bilal Çakmak

adbanner