Amazon Avrupa’da Drone ile Teslimata Başlıyor

ABD Federal Havacılık İdaresi – FAA, Amazon dronlarının daha geniş çapta faaliyet göstermesine izin verdi. Bu gelişme, insansız hava araçlarının Avrupa operasyonlarının da kısa süre içinde başlayabileceği anlamına geliyor.

ABD Federal Havacılık Otoritesi, küresel e-ticaret devi Amazon’un Prime Air markası için, ABD’de ilk kez görüş hattının ötesinde (BVLOS) drone teslimat operasyonlarına onay verdi. Bu hamle, Amazon’un ABD genelinde drone tabanlı teslimat operasyonlarını geliştirmesine ve insansız hava araçlarını çok daha uzak mesafelerde kullanabilmesine olanak tanıyacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, bu izni almak için, yerleşik tespit ve kaçınma teknolojisini içeren BVLOS (beyond visual line of sight) stratejisinin geliştirildiği belirtildi. Bu sistem sayesinde insansız hava araçlarının, havadaki engelleri tespit edip bunlardan kaçınabildiği bilgisi paylaşıldı.

Amazon, drone ile ilgili fizibilite çalışmalarına yaklaşık on bir yıl önce başladı. Prime Air ise bir havayolu olarak etkin bir şekilde faaliyet göstermek ve drone aracılığıyla küçük paketler teslim edebilmesine olanak tanıyan ilk FAA sertifikasını ise dört yıl önce aldı. Bu gelişmeler ışığında Prime Air, uçuş ağını genişletebilecek bir konuma ulaştı. MK-27 model drone kullanılarak, Teksas ve Kaliforniya genelinde drone teslimatları artırılacak ve operasyonlar ABD’deki daha fazla noktaya güvenli bir şekilde genişletilecek bir şekilde ölçeklendirilebilecek.

Amazon, daha hızlı teslimat sürelerini garanti etmek ve drone teslimatı yoluyla daha geniş bir ürün yelpazesi sunmak için aynı gün teslimat noktalarının yakınında drone kullanmayı planlıyor. Şirket, 2023’ün ortasından bu yana yaklaşık 2,2 kilograma kadar ağırlığa sahip paketleri bir saat veya daha kısa sürede teslim etmek için drone kullanıyor. Drone ile teslim edilen ürünler arasında, ev gereçleri, gündelik ihtiyaçlar, güzellik malzemeleri, teknoloji ürünleri ve ofis gereçleri yer alıyor.

FAA Onay İçin Detaylı İnceleme Yaptı

FAA tarafından verilen izinler, Amazon’un BVLOS sisteminin tasarımı, işletimi, bakımı ve doğrulanmasıyla ilgili önemli mühendislik bilgileri de dahil olmak üzere; BVLOS stratejisinin sonuçlarını, yerleşik algılama ve önleme yeteneklerinin FAA’ya sunulması ve incelenmesinin ardından geldi.

Ayrıca, uçaklar, helikopterler ve sıcak hava balonunun varlığı gibi gerçek dünya senaryolarında emniyetli navigasyon performansını kanıtlamak amacıyla, FAA müfettişlerinin huzurunda test uçuşları gerçekleştirildi.

Prime Air’in, konunun üzerinde çalışmaya başladığı ilk günden bu yana vizyonu hiç değişmedi: En yeni teknolojiye sahip otonom drone’lar kullanarak, müşterilere paketleri 30 dakika veya daha kısa sürede teslim etmenin emniyetli ve ölçeklenebilir bir yolunu yaratmak.

Bu on yılın sonuna kadar, drone ile yılda 500 milyon paket teslim etme hedefine ulaşmak için, yoğun nüfuslu alanlara hizmet verebilecek ve mağazaya arabayla gitmekten daha güvenli bir sistem tasarlaması gerektiğini bilen Prime Air, bir sonraki bölüme geçmekten heyecan duyuyor.

İngiltere ve İtalya’da Drone ile Paket Teslimatı Başlıyor

Öte yandan İngiltere ve İtalya’daki Amazon müşterileri de yakında paketlerini drone ile teslim alma seçeneğine sahip olacak. Prime Air drone teslimat sistemi, 2024 yılı sonuna kadar iki ülkeyi de kapsayacak şekilde genişletilecek ve 2025 yılı sonuna kadar ABD’deki diğer şehirlere de bu hizmet ulaştırılacak.

Amazon Prime Air Başkan Yardımcısı David Carbon, “Müşteriler için sürekli yenilik yapma çabalarımızın bir parçası olarak, Prime Air teslimatının ilk kez ABD dışında uluslararası düzeyde genişletildiğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Neredeyse bir yıldır Kaliforniya ve Teksas’ta paketleri drone ile teslim ediyoruz. Emniyetli ve güvenilir bir teslimat hizmet ağı oluşturduk ve hem düzenleyiciler hem de paydaşlarla çok yakın ortaklıklar kurduk. Müşterilerimizin ve hizmet ettiğimiz toplulukların ihtiyaçlarını karşıladığımızdan emin olmak için bu işbirliğini gelecekte de sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Prime Air, yeni teslimat bölgelerine ek olarak önceki modellere göre daha sessiz, daha küçük ve daha hafif olan yeni MK30 drone tasarımını da tanıttı. Drone teslimatlarının Amazon’un teslimat ağına entegre edileceği de duyuruldu. Bu gelişme, drone’ların bazı aynı gün teslimat bölgelerine konuşlandırılacağı anlamına geliyor.

Birleşik Krallık ve İtalya‘da, Amazon müşterilerine daha geniş ürün yelpazesinin daha hızlı teslimatını sağlayacak olan bazı sipariş karşılama merkezlerine entegre olmaya başlayacağı açıklandı. Uygulamaya her lokasyonda bir tesisle başlayıp; zamanla genişletileceği bildirildi.

David Carbon: “Bu programı geliştirmek için ulusal ve uluslararası otoriteler, AB, İtalya, Birleşik Krallık ve ABD’deki topluluklarla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Güvenli ve ölçeklenebilir bir hizmet oluşturmak için gerekli zamanı ve kaynakları ayırdık. Teknolojiyi geliştirdik ve hizmetin müşterilerimize en üst düzeyde kolaylık sağlamasını sağlamak için şimdi doğru altyapıyı inşa ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İnsansız hava araçlarının tasarım felsefesinin ve kanıtlanmış emniyet seviyelerinin, ticari drone dağıtım endüstrisinde emniyet için daha yüksek bir çıta belirlemesini sağlamak için de büyük özen gösterdiklerini söyleyen Carbon, bu düzenlemeler çerçevesinde belirlenen en yüksek standartlara göre tasarım yapmak için düzenleyicilerle yakın işbirliği içinde çalıştıklarını aktardı.

adbanner