American Airlines MD-80 Uçaklarını Eğitime Bağışladı

American Airlines geçtiğimiz Eylül ayında, filosundaki son iki MD-80’i emekliye ayırdı ve uçakları New Mexico’da Roswell şehrinde muhafaza etmeye başladı. Havayolu, filodan çıkardığı son iki MD-80’i eğitim amaçlı kullanılmak üzere CareerTech ve Lewis Üniversitesi’ne bağışlamaya karar verdi.

  • N9621 tescil kaydına sahip MD-80, Oklahoma City’deki bir kariyer ve teknoloji eğitim merkezi olan CareerTech’e katılmak üzere Oklahoma City’deki Will Rogers World Havalimanı’na uçtu.
  • N501AA tescilli diğer uçak ise Illinois Eyaleti’nin Romeoville şehrinde yer alan Lewis Üniversitesi’nde eğitim amaçlı kullanılmak üzere Illinois’e gönderildi.

Uçaklar, gerçek bir ticari uçak üzerinde çalışarak gerekli beceriler kazandırılmak istenen uçak teknisyen adaylarının eğitimlerinde aktif rol alacak.

Yeni nesil havacılık bakım öğrencilerini yetiştirmek üzere görev yapacak uçaklar, sektöre kalifiye teknisyenler yetişmesine ciddi katkı sunacak.

American Airlines Teknik Operasyonlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin Brickner: ‘MD-80 uçakları, 35 yıldan uzun bir süre kariyer gelişimlerinde ekip üyelerimize ilham verdiği gibi, gelecek yıllarda öğrenciler için aynısını yapacak. Bu bağışta CareerTech ve Lewis Üniversitesi ile ortak olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

American Airlines şimdiye kadar emekli MD-80 filosundan sekiz adet uçağı bağışladı. Uçakların üçü Oklahoma Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Tulsa Hava ve Uzay Müzesi ve Tulsa Tech’e gitti.

İlgili Haber | İntihar Etmek Yerine Bu Havayolu ile Uçun

Super 80 olarak da bilinen MD-80, 1980’ler ve sonrasında havacılık endüstrisinin en gözde uçaklarındandı. Havayolu, MD-80 uçaklarının ilk üçünü Mayıs 1983’te filosuna kattı ve bu uçaklarla altı havaalanına uçmaya başladı. (Dallas-Fort Worth (DFW); Detroit (DTW); New York (LGA); Memphis, Tennessee (MEM); Nashville, Tennessee (BNA) ve üç uçakla Ontario, California (ONT).

MD-80, zamanının en yakıt tasarrufu sunan ticari uçaklarından biriydi. McDonnell Douglas tarafından üretilen tüm MD-80’lerin üçte biri American Airlines tarafından uçuruldu. Havayolu, MD-80 ile son ticari uçuşunu 4 Eylül’de Chicago O’Hare Havalimanı’na yaptı.

Muhammed YILMAZ

adbanner