Arjantin’in Yeni Devlet Başkanı Ulusal Havayolunu Ne Yapacak?

Kısa süre önce, Arjantin’in yeni devlet başkanı Javier Milei seçildi. Bir ülkenin lideri seçilmek konusunda en sıra dışı insanlardan biri olan Milei, hiç iyi durumda olmayan Arjantin ekonomisini toparlamak için, radikal kararlara imza atmaya hazırlanıyor. Aşırı özgürlükçü olan Milei, ülkenin zor durumdaki ulusal havayolu şirketi de dahil olmak üzere pek çok şeyden devletin uzak durmasını istiyor. Peki bu politika, ülkenin ulusal havayolu Aerolíneas Argentinas için ne anlama geliyor?

Milei, havayolunu çalışanlara vermek istiyor!

Milei’nin koltuğa oturduktan sonraki ilk yaptığı işlerden biri, hükümetin artık ülkenin ulusal taşıyıcısı Aerolineas Argentinas ile ilişkisinin sona ermesini istemek oldu. Özellikle, havayolunun kontrolünü, çalışanlara yani sendikalara devretmek istediğini söyleyen Milei, ulusal havayolunun diğer rakipleriyle eşit şartlarda rekabet etmesini istediğini iddia ediyor.

Milei, kısa süre önce kendisiyle yapılan bir röportajda, havayoluyla ilgili planlarını şu şekilde özetliyor: “Bizim fikrimiz bunu çalışanlara devretmek. Şirketin adının temizlenmesini, bizzat bu çalışanların kendilerinin yapması ve açık semalar politikası uyarınca, rekabet etmeye başlaması. Havayolu personeli çok vasıflı; ancak buradaki sorun siyasi kirlilik.”

Devlet, 2008 yılında Aerolineas Argentinas’ın kontrolünü devraldı ve o zamandan bu yana havayolu, 8 milyar Dolar’dan fazla zarar etti. Havayolu, bu 15 yıllık dönemde, tek bir yıl bile kar açıklamadı. Hükümetin Aerolineas Argentinas’ın kontrolünü ele almasından önceki 18 yılda da şirket neredeyse hiç para kazanmıyordu.

Sendikalar bu konuda ne düşünüyor? La Nacion’un haberine göre, Havacılık Personeli Birliği (APA) yanıtı şu şekilde:

“Şirketi çalışanlara verme kararı, havayolu için ölüm belgesi olur. Çünkü yapılan öneri, şirketin çalışanlara teslim edilmesi, devlet katkılarının çekilmesi yönünde. Bu şirket, devletin katkısı olmadan ayakta duramaz. Bir tür akıl hastalığı olduğuna inandığımız bir adamın liderliğindeki ülke kara bir dönem geçiriyor. Bir başka talihsiz olan şey ise insanların bu kişiye oy vermiş olmasıdır.”

Radikal Bir Karar

Milei’nin havayolu için yaptığı planı çok saçma bulanların sayısı oldukça fazla.  Aerolineas Argentinas’ın bazı önemli yapısal sorunları olduğu kesin. Devlete ait birçok havayolu gibi onlar da şişirilmiş ve verimsiz bir şirket durumunda. Devlet, havayolunu hayatta tutmak için yeterli desteği sağladı. Ancak durumu tersine çevirecek kadar destek vermedi. Dahası, havayolu, uluslararası bir havayolu işletmesinin tüm süreçlerini zorlaştıran, ülkenin para biriminin aşırı değersiz olması ve ülkedeki yüksek enflasyon gibi, kendi kontrolü dışındaki birçok faktörle uğraşmak zorunda kalıyor.

Arjantin ekonomisinin durumu ve ülkenin büyük bir kısmının yoksulluk içinde yaşadığı göz önüne alındığında, havayolunun hayatta kalmaya değmeyeceği düşünülebilir. Ancak tam tersi şekilde, iyi bir hava bağlantısına sahip olmanın, ülke ekonomisinebüyük faydaları da olabilir. Bu ülkede mutlaka tartılması gereken bir konu.

Ancak Aerolineas Argentinas’ın batması durumunda, diğer havayollarının ülkedeki uçuş operasyonlarına yönelik hizmetlerini artırabileceği kesin. Yurt içinde şirketin bazı başarılı rakipleri var. Ancak hiç biri Arjantin’de ulusal bir uzun mesafe uçuş yapan havayolu olamaz.

Mantıklı insanlar, havayolunun kurtarılmaya değer olup olmadığı konusunda hemfikir olamıyor. Ancak havayolunun işçi sendikalarına devredilmesi fikri genel anlamda oldukça radikal ve saçma olarak değerlendiriliyor. Havayolunun çok büyük miktarda borcu, verimsiz bir filosu var. Arjantin ekonomisinin durumu ve şu andaki artan belirsizlik de göz önüne alındığında, havayolunun herhangi bir yatırımcı bulamayacağı neredeyse kesin. Bu da kısa sürede iflas edebileceği anlamına geliyor.

Milei, ülke için en iyisinin bu olduğunu düşünüyor. Sektör bu fikre katılmıyor. Havayolunun sendikaların kontrolü altında ve hükümet desteği olmadan hayatta kalma şansı yok. Bu sürecin nasıl sonuçlanacağı büyük bir merak konusu. Eğer Milei sözünü tutarsa, yakın gelecekte SkyTeam ittifakının bir üyesi daha eksilecek…

adbanner