Aşı Olan Pilotlara Ekstra Ödeme Yapacak

ABD’li United Havayolları, ilginç bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şirket ile Havayolu Pilotlar Birliği (ALPA) pilotların aşılanması konusunda bir anlaşmaya vardı. Anlaşma uyarınca, United pilotlarının aşı olması zorunlu olmayacak. Bunun yerine havayolu, aşı olan pilotlarına ekstra ücret ödeyerek, aşılama konusunda bir teşvik yaratacak.

United, ilk doz aşısını 1 Haziran’a kadar yaptıran ve aşı sonrası izin almayan pilotlara, 13 saatlik ek ücret verecek. United’ın maaş skalasına göre, kıdemi, tecrübesi ve çalıştığı uçak tipi göz önüne alındığında kaptan pilotların, saatlik kazancı 260 ile 352 Dolar arasında; yardımcı pilotların saatlik kazacı ise 91 ile 240 Dolar arasında değişiyor. Bu da aşı olan bir kaptan pilotun alacağı ekstra ücretin, 4.600 Dolar’a kadar ulaşabileceği anlamına geliyor.

Pilotların bağlı olduğu sendika başkanı, ALPA ile yapılan anlaşmanın ardından atılan bu adımın, aşılanma konusunda maksimum gönüllü katılımı teşvik edeceğini düşünüyor.

2021’in başlarında United CEO’su Scott Kirby, aşıyı çalışanlar için zorunlu hale getirmek istediğini söylemişti. Ancak görünen o ki bu konuda başarılı olamadı. Kirby, şimdi aşı olmayı isteyen pilotlara binlerce Dolar ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Şirket bünyesinde çalışan diğer personeller ise karara tepkili. Her zaman olduğu gibi, pilotların bu konuda da oldukça ayrıcalıklı muamele gördüklerini düşünüyorlar. Zira kabin memurları ve yolcularla çok daha fazla doğrudan teması olan personellerin hiçbiri, aşı olmak için ortaya atılan bu teşvikten yararlanamıyor.

Bir başka ABD’li havayolu Delta, geçtiğimiz günlerde aşılamayı mevcut çalışanlar için zorunlu kılmayacağını; ancak yeni işe alınacak çalışanlar için aşıyı zorunlu tutacaklarını duyurdu.

Havacılık Sektöründe Aşı Krizi!

Aşılar, eski hayatımıza ve düzenimize geri dönüş izin veriyor. Pandemi nedeniyle çok büyük darbe yiyen havacılık endüstrisi, toparlanabilmek için aşının Dünya genelinde yaygınlaşmasını bekliyor. Bu yüzden de havayolu çalışanlarının, aşı olmak isteyen ilk kişiler arasında olacağını düşünebilirsiniz. Ancak veriler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki havayolu çalışanlarının, nüfus ortalamasından sadece biraz daha yüksek oranda aşı olduğunu gösteriyor.

Birkaç hafta önce Delta CEO’su, Delta’daki çalışanların yüzde 60’ından fazlasının, en az bir aşı dozu yaptırmış olması ile övündü. Ancak bu yetişkinler için nüfus ortalamasının biraz üzerinde. Diğer havayollarında da sayıların benzer olduğu biliniyor.


İlgili Haber | Havacılık Sektörünün En Büyük Sınavı: Aşı Tüm Dünya’ya Nasıl Dağıtılacak?


Aşı söz konusu olduğunda insanların iki farklı gruba ayrıldığı görülüyor. Bir grup insan, aşının beklediğimiz şey olduğunu, bizi ve başkalarını koruduğunu, hayatımızın normale dönmesine izin verdiğini ve herhangi bir (küçük) potansiyel faydasının bile koronavirüs riskinden daha ağır bastığını düşünüyor.

Diğer grup ise, aşının Bill Gates’in mikroçipleme girişimi olduğunu ve maske takmaya devam etmek gerektiğini düşünüyor. Aşılanan insanların, nüfusu azaltmak için kısırlaştırılacağı veya başka bir negatif etki yaratacağını düşünen bu kesim, kendisini virüsten de aşıdan da koruması gerektiğine inanıyor.

Aşı konusunda “bekle ve gör” pozisyonunda çok sayıda insan olduğu da biliniyor. İşte United, bu iki fikir arasında kalan ve ‘bekle-gör’ politikası güden pilotlara getirdiği teşvik ile gündemde. United, aşılanmamış pilotların “Mikroçipten hoşlanmam ama 13 saatlik ücrete varım” kategorisine girmesini umuyor!

Bu teşviğin, tereddütlü pilotların aşı olma oranını yükseltip yükseltmeyeceği büyük bir merak konusu.

adbanner