Aşı Olmayan Uçağa Binemeyecek mi?

Son günlerde sosyal medyada, çeşitli havacılık haberleri üreten web sitelerinden duyurulan haberler neticesinde büyük bir bilgi kirliliği oluştu. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA tarafından yapıldığı iddia edilen “aşı olmayan kişilerin uçağa alınmayacağına dair” bir açıklamadan bahsediliyor.

Oysa yaklaşık 1 ay önce YouTube kanalımız Boarding Info’daki Havacılık Bülteni videomuzda da ayrıntılarıyla yer verdiğimiz üzere IATA, böyle bir uygulamaya kesinlikle karşı!

İlk olarak Avustralyalı Qantas CEO’su Alan Joyce tarafından ortaya atılan bu iddia, başta IATA olmak üzere pek çok kurum tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

IATA yönetimi yaptığı açıklama ile bu kararın, insanların seyahat etme isteği üzerinde ciddi bir negatif etki oluşturacağını söylemişti.

Salgının ilk gününden bu yana IATA, insanların daha fazla seyahat edebilmesine ve küresel mobilitenin artırılmasına yönelik önerilerde bulunuyor. Bu kapsamda da dünyanın her yerinde, tüm havalimanlarında, uçuştan önce tüm yolculara, hızlı sonuç alınabilen, 7 Dolar’a satılan antijen testleri uygulanmasını; bu testlerin sonucunun da tüm dünya ülkelerinin hükümetleri tarafından kabul görmesini; ülkelerin sınır kapatma ve karantina uygulamalarına son vermesi çağrısında bulunuyor.

Bu konunun küresel bir standart haline getirilmesi için de Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO’yu göreve çağırıyor.

Yani bu konuda yetki zaten IATA’da değil! IATA, dünyadaki havayollarının % 90’ını temsil eden ticari bir örgüt. Küresel havacılıkta norm haline gelecek bir kural alamaz; sadece öneri sunabilir. Zaten önerisi de iddia edilenin tam tersi yönünde. Bahsedilen aşı kuralı vb regülasyonları getirme yetkisi ICAO’dadır…

İlgili Haber | Covid-19 Aşısı Tüm Dünya’ya Nasıl Dağıtılacak?

adbanner