Avrupa’da En Hızlı İnternet Sunan Düşük Maliyetli Havayolu

European Aviation Network, havayollarının yolcu deneyimine eşsiz hız ve kesintisiz kapsama alanı gibi özelliklerle uçak içi geniş bant ağ hizmeti sağlıyor. 2015 yılında Inmarsat ve Deutsche Telekom tarafından, Avrupa’nın alanında lider şirketleri olan Thales, Nokia, Airbus, Cobham ve EAD Aerospace partnerliğinde geliştirilen proje sayesinde, dünyanın en sıkışık hava trafiklerinden birine sahip olan kıta Avrupasında yolcular uçak içi internet erişimine sahip oluyor.

Yılda 11 milyon uçuşta, 1 milyardan fazla yolcuya hizmet verilen Avrupa havacılığında uçak içi geniş bant hizmeti sağlayan EAN, sektörün ve yolcuların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak; aynı zamanda önümüzdeki yıllarda giderek artan bağlantı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özel olarak tasarlandı. Bu sistemin kullanıcıları arasına giren ilk düşük maliyetli havayolu da Vueling oldu. Barcelona merkezli havayolu böylece uçaklarında, yolcularına en hızlı ve kesintisiz uçak içi internet hizmeti sunan Avrupalı low cost havayolu ünvanını ele geçirdi.

SİSTEMİN UÇAKLARA MONTAJI DA KOLAY!

EAN, hızlı ve kesintisiz internet hizmeti sunmasının yanında, her bir uçak için dokuz saatten az süren montaj süresiyle, sistemin entegre edileceği uçakların yerde kalma süresini de oldukça iddialı hale getiriyor ve uçak içi internet için şimdiye kadarki en hızlı montaj süresini sunuyor. Sistemin ağırlığının az olması, düşük sürtünme sunması ve düşük bakım maliyetleriyle beraber havayoluna uçak içi internet hizmetini daha düşük maliyetlerle sunma şansı sağlıyor.

Photo: Inmarsat

Vueling, EAN destekli yeni uçak içi geniş bant servisini 5 uçağına entegre etti. Önümüzdeki aylarda filoda hizmet veren 110’dan fazla Airbus A320 ailesi uçaklarının tamamında 75 Mbps’e kadar çıkabilen hızda internet hizmeti yolculara sunulmuş olacak.

İlgili HaberUçakta İnternet Nasıl Çalışıyor?

Vueling uçuşlarında mesajlaşmak için “Fly and Chat”, internette gezinmek için” Fly and Surf  ve tüm internet hizmetleri için Fly and More paketlerinden istediğini satın alabilecek. Vueling, ödüllü bağlantı sistemini yolcularının kullanımına sunan üçüncü havayolu şirketi oldu. Lufthansa ve British Airways’in bazı uçaklarında da bu sistem kullanılıyor. Toplamda, EAN sistemine Londra, Madrid, Barselona, ​​Cenevre ve Roma da dahil olmak üzere Avrupa’daki önemli noktaları kapsayan 250’den fazla rotada erişmek mümkün. Bugüne kadar yaklaşık 5 milyon yolcu, EAN erişimi olan 35.000’den fazla uçuşla seyahat etti.

Photo: Inmarsat

Muhammed YILMAZ

adbanner