Spring, Summer, Autumn and Winter

Avrupalı Turistlerin Sezona Göre Tatil Tercihleri

Turistik destinasyonlar için, ziyaretçi taleplerinde sezonsal olarak ciddi dönüşümler yaşanması istenmeyen bir durumdur. Her ay ortalama 100 milyon kullanıcıya ulaşan online seyahat arama motoru Skyscanner, Avrupalı ​​gezginlerin seyahat taleplerinde mevsimsel etkilerin ne kadar önemli olduğunu ölçmek için bir araştırma yaptı.

Avrupa’da yaz döneminde Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’da popüler deniz, kum, güneş pazarlarına yönelik büyük bir talep oluşuyor. Ancak kış döneminde talep daha çok uzun menzilli uçuşlarla ulaşılabilen rotalara kayıyor.

Genel olarak Avrupalı gezginler, Orta Doğu, Karayipler veya Güneydoğu Asya gibi yıl boyunca sıcaklık vaat eden yerlere uçak bileti ve tatil seçecekleri arıyor. Diğer bir opsiyon olarak da Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika veya Güney Amerika gibi bölgelerde güney yarımkürede yaz mevsiminin tadını çıkarmanın yollarını aranıyor.

İspanya ve ABD yıl boyunca Avrupalı gezginler için en çok talep gören ilk iki pazar olmaya devam ederken; diğer ülkeler için sezonsal değişimlerin talepler üzerinde önemli farklılıklar oluşturduğu ortaya konuldu.

Avrupalı gezginlerin seyahat alışkanlıkları hakkında yapılan gözlemlere göre, 2018/19 kış sezonunda, tüm yolcuların % 40’ının Avrupa’dan uzun mesafeli uçuşları tercih ettiği sonucuna ulaşıldı. Bu rakam 2019 yaz sezonundaki % 31’lik oranın da üzerine çıkıldığını gösteriyor. Yani Avrupalı seyahat severler kışın uzun menzilli uçuşları yaza göre daha çok tercih ediyor.

2019/20 kış sezonu için, uzun mesafeli seyahatler ile ilgili araştırma yapan gezginlerin oranının % 52’ye kadar yükseldiği görüldü.

Ülkeler bazında değerlendirildiğinde, güçlü Akdeniz yaz destinasyonlarının, kış aylarındaki taleplerde önemli ölçüde düşüşler yaşandığı görülüyor.

Örneğin Yunanistan yaz ve kış mevsimleri arasında (%-9), Kıbrıs (%-28), Malta (%-22), Türkiye (%-5) ve Portekiz (%-3) talep düşüklüğü yaşıyor.

Avrupalı gezginler kendi kıtalarında kış mevsimi yaşandığında; aynı dönemlerde yaz mevsimi yaşayan destinasyonlara gösterdikleri talep artışıyla o bölgelerdeki turizmi canlandırıyor. Yaz sezonunda, kışa göre talep artışı yaşayan ülkeler arasında Avustralya (%+23), Brezilya (%+12), Güney Afrika (%+23), Arjantin (%+26) ve Yeni Zelanda (%+43) yer alıyor.

Yıl boyunca istikrarlı bir iklime sahip olan ve Avrupalı gezginler için uzun mesafeli uçuşlarla ulaşılabilen destinasyonlar da genelde kışın daha fazla talep görüyor. Kış ve yaz arasında talep değişikliğini en çok yaşayan ülkeler Tayland (%+6), BAE (%+2), Hindistan (%+4), Filipinler (%+13), Sri Lanka (%+8), Meksika (%+8), Küba (%+17) ve Vietnam (%+12).

Skyscanner’ın analizi, İngiltere, Almanya, Belçika gibi kuzey Avrupa ülkelerinin mevsimsel değişimleri daha az yaşayanlar  olduğunu gösteriyor.

Ayrıca herkesin sıcaktan hoşlanmadığı düşünüldüğünde, kış sporları ve kış turizmi sayesinde turist çeken ülkelere göz atıldığında; İsviçre (%+8), Avusturya (%+11), Norveç (%+2) ve Finlandiya (%+15) gibi talep artışı yaşıyor.

adbanner