Uçak Yolcusu Şiddetli İshal Olursa Ne Olur?

1 Eylül 2023 Cuma günü, ABD’li Delta Havayolları’nın, DL194 sefer sayılı Atlanta (ATL) Barselona (BCN) uçuşu, N570DZ tescilli, altı yaşındaki Airbus A350-900 ile gerçekleştirildi. Bu uçuşta, eşine az rastlanır bir durum ile karşılaşıldı.

Başlangıçta uçak, planlanan kalkış saatinden, yaklaşık iki saatlik gecikme ile havalandı. Airbus A350, yerden teker kestikten sonra, yaklaşık bir saat boyunca, kuzeydoğuya doğru, Georgia, Kuzey Carolina ve Virginia üzerinden uçtuktan sonra, geri dönüş kararı aldı. Kalkıştan yaklaşık 2 saat sonra, A350 yeniden Atlanta’ya indi.

Uçağın kalkış yaptığı meydana geri dönmesinin nedeni, uçaktaki yolculardan birinin şiddetli ishal vakası yaşamasıydı. Yaşanan durum ”biyolojik tehlike” olarak nitelendirildi ve kokpit ekibi kalkış yaptıkları meydana geri dönüş kararı aldı.

Pilotlardan birinin, hava trafik kontrolörüne, uçağı neden yeniden kalkış yaptıkları meydana döndürmek istediklerini açıkladığı konuşmalar, kokpit ile kule arasındaki ses kayıtlarına yansıdı:

“Bu sadece bir biyolojik tehlike durumu. Uçakta, tüm uçuş boyunca şiddetli ishal durumunda bir yolcumuz var.”

Uçak Atlanta’ya indikten sonra, odaklanılan nokta “biyolojik tehlike” sorununu gidermek için uçağın temizlenmesi oldu. Bu esnada, yola çıkan uçucu mürettebatın görev süresi dolduğu için, Delta, Barcelona uçuşunu gerçekleştirmek üzere yeni bir kokpit ve kabin ekibi bulmak zorunda kaldı.

Uçuş iptal edilmedi. Uçak Atlanta’ya indikten yaklaşık 4.5 saat sonra Barcelona’ya gitmek üzere yeniden havalandı.

8 saat 13 dakikalık bir uçuşun ardından A350, ilk planlanan varış saatine göre yaklaşık 8 saatlik bir gecikme ile Barselona’ya teker koydu. Elbette bu duruma bağlı olarak havayolunun, Barcelona’dan Atlanta’ya yapacağı dönüş uçuşu da yaklaşık 8 saat rötarlı gerçekleştirilebildi.

adbanner