Avrupa’nın En Büyük Uçak Bakım Tesisi Açılıyor

Litvanya’da 20 milyon Euro’luk bir yatırımla, Avrupa’nın en büyük uçak bakım, onarım ve revizyon tesislerinden birinin oluşturulması hedefleniyor.

Aviatic MRO, Litvanya’daki 23.000 metrekarelik Siauliai Uluslararası Havaalanı’nı dönüştürmek ve bölgeye 1.000 yüksek nitelikli havacılık teknisyeni istihdamı sağlamak için 2020 yılının başlarında çalışmaya başlayacak. Şirket; Airbus A320, Boeing 737 Classic ve Boeing 737 NG uçakları için D-check başta olmak üzere çeşitli bakım hizmetleri sağlayacak.

Siauliai Uluslararası Havaalanı, Avrupa’daki merkezi havaalanlarına 3 saat uzaklıkta ve Baltık’taki en uzun pistlerden birine sahip. Havalimanı, dünyanın en büyük uçaklarına bakım yapılabilecek  gerekli tüm donanım ve alt yapı imkanlarına sahip.

Aviatic MRO CEO’su Arturas Liudkevicius: Hava trafiği dünya çapında gittikçe büyüyor ve en iyi kaliteye sahip MRO hizmetleri için her zamankinden daha fazla talep var. Litvanya, dünyanın en işlek uçuş merkezlerinin bazılarına yakın ideal bir lokasyon” yorumunda bulundu.

Ekim ayında Aviatic MRO, yaklaşık 100 uçağa sahip olan uluslararası uçak kiralama şirketi World Star Aviation ile bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Aviatic MRO’nun 2021’de tam hizmet faaliyetlerine başlaması beklenirken, küçük ölçekli uçakların onarımları için gerekli tüm ekipmanlar şimdiden hazırlandı. Bu da Siauliai’nin birkaç ay içinde küçük bakımlar için iş almaya başlayabileceği anlamına geliyor. Yeni yapılacak hangar ile  2021’den itibaren her türlü MRO çalışması mümkün olabilecek.

Hangar 8 uçak kapasiteli olacak. Atölye alanları, depolama tesisleri, metal üretimi ve onarımının yanı sıra fren tamir tesisleri, boyama alanları, antrepo ve yönetim bölümlerini içerecek. Siauliai Havaalanı aynı anda bakım hizmeti verilebilecek uçak sayısının 30’a kadar çıkarılabilmesi planlanıyor.

Müsait alandan kaynaklı kısıtlamalar, Avrupa’daki birçok MRO firmasının çalışılabilecek uçak sayısını sınırlayabiliyor.

Sezgin VARLI

adbanner