Ayakta Kalan En Eski 5 Köprü | Boarding Info

Written by 00:14 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

Ayakta Kalan En Eski 5 Köprü

▪️Ponte Sant’Angelo Köprüsü – İtalya
İmparator Hadrian’ın emriyle 136 yılında inşa edilen köprü, Roma’nın en ünlü ve en güzel köprülerinden. Zamanında Tiber Nehri’nin karşı kıyıya bağlanmasını sağlayan yegane araç olan köprünün yan yüzeyleri traverten; trabzanları ise meleklerle süslü. Tiber Nehri’ni 3 kemer ile geçen Sant’Angelo Köprüsü, bugün tüm ihtişamıyla ayakta ve Castel Sant’Angelo kalesi ile seyre değer bir manzara sunuyor.


▫️Arkadiko Köprüsü – Yunanistan
Genişliği sadece 2,5 metre olan köprünün, M.Ö. 1200’lü yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor. Dünyanın en eski kemerli köprüsü olan Arkadiko, antik zaman şehirleri Tiryns ve Epidauros arasında askeri yol olarak işlev görüyormuş.


▪️Tarr Basamakları – İngiltere
Exmoor’daki bu eski köprünün M.Ö. 3000’li yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor. Efsaneye göre şeytan tarafından yapıldığı söylenen köprünün, üzerindeki kayalar zamanla değiştirilse de, şekil olarak aynı kaldığı düşünülüyor.


▫️Anji Köprüsü – Çin
Çin’in en eski köprüsü olan Anji 605’te inşa edilmiş. Adı Çince’de ‘güvenli geçiş’ anlamına geliyor. Anji Köprüsü, şimdiye kadar 10 sel baskını, 8 savaş ve sayısız depreme maruz kalmasına rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş.


▪️Cendere Köprüsü – Türkiye
Severan Köprüsü olarak da bilinen yapı, 2.yy’da Komagene şehirleri tarafından inşa edilmiş. Her iki tarafında imparatorluk ailesinin üyelerini temsilen sütunlar bulunan köprü, Romalılar tarafından inşa edilen ikinci en uzun kemerli köprü olma özelliğini de taşıyor.

(Visited 620 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info