Dünyanın En Ünlü Plajı | Boarding Info

Written by 20:01 Destinasyon, SEYAHAT

Dünyanın En Ünlü Plajı

2 Ekim 1980’de Yunan Deniz Kuvvetleri, 1937 İskoç yapımı MV Panagiotis isimli bir yük gemisini takibe aldı. İddiaya göre gemide ‘şarap, tütün ve kadınlar’ vardı. Bir kaçakçılık söz konusu idi.

Donanma, gemiyi İyon Denizi boyunca kovaladı. Gemi, Agios Georgios koyunda karaya oturdu.

Gemiyi terk eden kaptan, yıllar sonra donanmadan kaçmadığını; fırtınalı hava ve düşük görüş sebebiyle gemiyi terk ettiğini söyledi.

Dün, gün boyu paylaştığım hikayeler arasında en fazla dikkat çeken ve “burası neresi” sorusunu en fazla alan yer, fotoğrafta gördüğünüz Navagio plajı oldu.

Yunanistan’ın batısında, İyon Denizi’ndeki Zakynthos Adası’nın kuzeybatısında yer alan kayalık koyun kaderi işte o gün değişti.

O güne kadar Agios Georgios ismi ile çok az kişinin bildiği koy, bugün Navagio plajı, batık gemi anlamına gelen Shipwreck veya Kaçakçı Koyu gibi isimleri ile her gün yüzlerce turistin uğradığı, Yunanistan’ın en popüler ve en çok fotoğraflanan koyu haline geldi.

Olaylı gemi Panagiotis, o gün işte bu koyda karaya oturdu ve terk edildi. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi hala sahildeki çakıl taşları arasında duruyor.

Koya ulaşmak için deniz yolundan başka seçeneğiniz yok. Biz Zakynthos limanından bir tekne ile yaklaşık 40 dakikada ulaştık. Plaja Porto Vromi’den, Agios Nikolaos’tan ve Skinari’den düzenli turlar var.

Koyun, en çok saf kireç kayalıkları, incecik altın sarısı kumu ve suyunun turkuaz rengi dikkat çekiyor. Suyunun oldukça soğuk olduğunu tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.?

Koyu ziyaret ederseniz, dönüşte mavi mağaralara uğramayı sakın ihmal etmeyin❗️

 

(Visited 1.287 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info