Dünyanın En Sık Uçan Yolcusu Tom Stuker'ın Hikayesi | Boarding Info

Written by 09:42 SEYAHAT, Seyahat Öyküleri

Dünyanın En Sık Uçan Yolcusu Tom Stuker’ın Hikayesi

Size daha önce dünyadaki 193 ülkenin tamamını gezen Sal Lavallo’nun hikayesini ve süpersonik uçak Concorde ile en çok uçan yolcu ünvanıyla Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Frederick W. Finn’in öyküsünü anlatmıştık.

Hepimiz uçakla seyahat etmeyi çok seviyor olsak da hayatımız boyunca yaptığımız uçuşların sayısı, New Jersey’de yaşayan ve otomobil bayilerine danışmanlık yapan Thomas Stuker ile karşılaştırıldığında, hiçbir şey ifade etmiyor.

Thomas R. Stuker, insanlara otomobil bayilerini nasıl yöneteceklerini öğretmek için, yıllardır dünyanın her yerine seyahat ediyor. Temmuz 2022 itibarıyla, 12.000’den fazla uçuşta, yaklaşık 40 milyon km yol kat etti.

1980’lerin başından bu yana, Tom’un kariyeri, onu dünyanın dört bir yanına uçuruyor. Avustralya’ya 300’den fazla defa uçan Tom, bir dönem, Spike TV’de “Car Lot Rescue” isimli kendi televizyon programını yaptı. Larry David’in Seinfeld dizisinde küçük bir oyunculuk deneyimi de olan Tom, aynı zamanda George Clooney’nin oynadığı, işi gereği sürekli seyahat halinde olan Ryan Bingham’ın öyküsünün anlatıldığı “Up in The Air” filminin de ilham kaynağıydı.


İlgili Haber | Çoğumuzun Gözünden Kaçan 7 Havacılık Filmi


Tom, Yalnızca United Airlines ile Uçuyor!

Chicagolu Tom Stuker’ın uçuşlarının neredeyse tamamını, United Havayolları ve Star Alliance ortaklarıyla yapması şaşırtıcı değil. 11 Temmuz 2009’da Tom Stuker, United Airlines’ın, 942 sefer sayılı uçuşunda, Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan (LAX) Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı’na (ORD) uçtu ve gökyüzünde on milyon mil yol kat eden ilk United yolcusu oldu.

Tom Stuker, uçuşlarının çoğunu United ile yapıyor

Stuker’ın beş milyon Mil’e ulaşması 19 yılını; bu rakamı ikiye katlaması ise on yılını aldı. United Havayolları, en sadık müşterisini kutlamak için, Chicago’da Stuker için hem havada hem de yerde bir parti düzenledi. Bir United uçağına ismi bile verildi.

Thomas R. Stuker ismi, bir United uçağına verildi

Tom’un Sık Uçanlar İçin Tavsiyeleri

Tom, New Jersey’de işçi sınıfında bir ailede büyüdü. Ailenin yedi çocuğundan biri olan Tom, çocukken hiç uçmadı ve bir yetişkin olarak, gökyüzü ile tanıştıktan sonra, ekonomi sınıfından business class ve oradan da first class sınıfına yükseldi.

Tom Stuker’den yolculara tavsiyeler

Tom, ekonomi sınıfında uçmaya devam ediyor olsaydı, asla bu kadar yol kat etmeyi başaramayacağını kabul ediyor. Stuker, COVID-19’dan önce, yılda 200 – 250 gün, uçakla seyahat ettiğini söylüyor. Kendisi gibi sık uçan yolcular için bazı ipuçları ve tavsiyeler vermeyi de ihmal etmiyor.

  • Sadece bir havayolu ile tek eşli bir ilişkiniz olsun. (Stuker, 1983’ten bu yana United Airlines Mileage Plus sadakat programı üyesi)
  • Uzun mesafe uçarken, biyolojik saatinizi yerel saate göre ayarlamayın. Bunun yerine üç saatlik şekerlemeler yapın. İlgili Haber | Jet Lag ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey
  • Uçabileceğiniz en yüksek sınıftaki kabinde uçun ve mümkünse bilet paranızı başka birine ödetin.

Karbon Ayak İzi ve Uçuşların Yarattığı Çevreyi Kirliliği

Stuker, uçmayı harika bir macera ve günlük hayatın rutinlerinden kaçmak için bir şans olarak görüyor.

Stuker, rahat bir uçak koltuğunda, gezegenin bir yerinden başka bir noktaya yapılan uzun mesafeli bir uçuşu, meditatif bir mutluluğun çok ötesinde gördüğünü söylüyor.


İlgili Haber | Uçakta Meditasyon Nasıl Yapılır?


Günümüzde en popüler felsefelerden biri, uçakla seyahat etmekten utanmak (flight shaming) ve bunun gezegeni kurtarmaya yardım etme arzusunun bir parçası olduğu düşüncesi. Stuker, 2020’de GQ Dergisi’ne söyledikleriyle, insanların onun dünyanın her yerine sürekli uçması hakkında ne düşündüklerini umursamadığı anlaşılıyor:

“Karbon ayak izine ekleme yapmıyorum. Ben içinde olsam da olmasam da uçak uçacak. Özel bir jetle uçuyor olsaydım, belki bu düşünce biraz daha anlamlı olurdu. Business jet ile seyahat edenler, ticari yolcu uçaklarıyla uçsa, çevre kirliliğinin önlenmesine, benden çok daha fazla yardımcı olabilir.”


İlgili Haber | Uçuşlarınızla Çevreye Verdiğiniz Zararı Nasıl Telafi Edebilirsiniz?

(Visited 572 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info