Belçika-Hollanda Sınırı Yeniden Çiziliyor | Boarding Info

Written by 22:05 Destinasyon, SEYAHAT

Belçika-Hollanda Sınırı Yeniden Çiziliyor

Başta iklimler olmak üzere, gezegenimizdeki her şey garipleşmeye devam etmesine rağmen, haritalardaki sınırlar konusunda bu durumun tersi yaşanıyor gibi görünüyor.

Hatırlayın geçtiğimiz aylarda, Hindistan ve Bangladeş arasındaki “chitmahals” isimli yerleşim bölgenin yarattığı sınır sorunu çözülmüştü.

Şimdi de Belçika ve Hollanda sınırındaki tuhaflık ortadan kaldırılmak üzere.

Belçika ve Hollanda arasındaki sınır 1843’te yapılan antlaşma ile Meuse Nehri’nin yumuşak eğrisini izledi.

1992’de Avrupa Birliği’nin kurulduğu Maastricht’in güneyinde, Belçika ve Hollanda’yı ayıran nehrin üzerinde üç dar ve ıssız yarımada var: Presqu’île de L’Ilal, Presqu’île Petit-Gravier ve Presqu’île d’Eijsden.

Bu yarımadalar aslında uzun zamandır yarımada olmaktan çıktı.

Çünkü, 1960’lı yıllardan itibaren, Meuse ile iki kanal arasında bağlantı kuracak bir dizi kilit inşa edilince sınır adeta düz bir çizgiye dönüştü.

Tüm bu çalışmalar, istem dışı bir şekilde nehrin yanlış taraflarında yapıldı. Üstelik bu üç yarımadayı ana ülkelere bağlayacak köprüler de düşünülmedi.

Ortaya bir kanunsuzluk ile beraber şirin bir kanallar bütünü çıktı.

Meuse Nehri’ndeki 3 yarımadada yaban hayatının korunması için yapılan bu çalışmalar, bölgeyi uyuşturucu kaçakçılığı ve yasadışı suçlar için çekici hale getirdi.

Birkaç yıl önce, bu yarımadaların birinde kafasız bir vücut bulundu. Belçika tarafında yaşanan olay kanun koyucunun Hollanda olması ve saçma bürokrasi nedeniyle süreci aksattı.

Belçikalılar tüm ekipmanları tekneye yükleyip gereksiz bir yol katederek olayı aydınlığa kavuşturmak zorunda kaldı.

Belçika ile Hollanda arasındaki yakın ilişkiler, samimi, sağduyulu bir çözümü beraberinde getirdi: Topraklardan vazgeçip, harita yeniden çizilecekti.

2016 Kasım’da Belçika Kralı Philippe, Amsterdam’ı ziyaret etti ve yaklaşık 32 dönümlük ıssız sulak alanın oluşturduğu sınırı düzeltmek için resmi bir antlaşma imzalandı.

1 Ocak 2018’de yarımadaların yarattığı sınır problemi ortadan kalkacak.

Belçika ve Hollanda arasında sınır problemi oluşturan, Baarle-Hertog’un etrafındaki 30 küçük yerleşim alanı her zamanki gibi karışıklık yaratmayı sürdürüyor.

 

(Visited 130 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info