Beyrut'ta Kurşunlanan Bir Uçak Daha | Boarding Info

Written by 00:28 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Beyrut’ta Kurşunlanan Bir Uçak Daha

10 Kasım 2022 Perşembe günü, Lübnan’ın ulusal havayolu Middle East Airlines’ın (MEA) Amman’dan (AMM) Beyrut’a (BEY) gerçekleştirdiği ME311 sefer sayılı uçuşta ilginç bir olay yaşandı. OD-MRM tescilli 11 yaşındaki Airbus A320 uçağına bir kurşun isabet etti.

Yaklaşık 250 km menzile sahip ve 40 dakika süren rutin bir Amman-Beyrut uçuşunun son dakikalarına doğru, A320, Beyrut-Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’na son yaklaşmasını gerçekleştirirken, aniden gövdesinin sağ üst ön kısmını delen bir kurşunla vuruldu. Bu korkunç olayda şans eseri yaralanan olmadı. Ancak Lübnanlı bir milletvekili 2F koltuğunda seyahat ediyordu.

Beyrut’ta uçaklara sık sık kurşun isabet ediyor

Uçaktaki yolcular için ciddi bir can güvenliği tehdidi oluşturan olayda silahın ateşlenmesi ve merminin uçağa isabet etmesinin, kasıtlı bir eylem olup olmadığı ve herhangi bir terör faaliyeti ile ilişkisi olup olmadığı merak edildi.

Henüz olayla ilgili soruşturma tamamlanmamış olsa da, bunun kasıtlı bir eylem değil; tesadüfen uçağa isabet eden serseri bir kurşun olmasının daha büyük bir ihtimal olduğu söyleniyor.

Beyrut’a inişte kurşun isabet eden MEA’nın A320’si

Beyrut Havalimanı’nda her yıl, park halindeki ortalama yedi – sekiz uçak başıboş kurşunlarla vuruluyor. Bunun nedeni, politikacıların mitinglerinde coşkuya kapılan, sınav sonuçlarını kutlayan, düğün ve çeşitli amaçlarla düzenlenen eğlencelerde dozajı kaçıran insanların, silahlarını çıkarıp rastgele havaya ateş açmasının Lübnan’da yaygın bir olay olması.

Yılbaşında MEA Uçakları Yerdeyken Kurşunlandı!

2021 yılının ilk saatlerinde, Middle East Havayolları’nın Beyrut Refik-Hariri Havaalanı’nda park halinde bulunan 4 uçağına kurşun isabet etmişti.

Havayolunun dört yeni Airbus A321neo uçağı, başıboş mermiler nedeniyle hasar görürken, uçmaya başlamadan önce hangarın yolunu tuttu. Uçakların gövdelerindeki kurşun izlerine ait fotoğraflar sosyal medyayı salladı.

Kurşun isabet eden 4 uçaktan biri

Ülkede İçişleri Bakanlığı’nın resmi kararı olmasına rağmen, havaya ateş seramonisi devam ediyor Lübnan’da, her yeni yılın ilk günü, bir gece önce havaya sıkılan yoğun kurşun yağmurunun neden olduğu zararların analizini yaparak geçiyor.

Aegean Uçuşlarını Durdurdu!

Her ne kadar MEA Havayolları, bunu sıradan bir olay olarak kabul ediyor gibi görünse de bu yılın başlarında Yunanistanlı Aegean Havayolları, uçaklarından birine, Lübnan Havalimanı’nda park halinde bulunduğu bir gece kurşun isabet etmesi üzerine Beyrut’a uçuşlarını askıya almıştı.

10 Kasım 2022’de yaşanan olay, ilk kez bir MEA uçağının havadayken kurşunla vurulması olarak kayıtlara geçti. MEA’nın CEO’su şimdi, uçaklar için oluşturduğu risk göz önüne alındığında, Lübnan’da, özellikle havalimanı çevresinde kutlama amaçlı silah seslerini engellemenin yollarını arıyor.

(Visited 65 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info