Bodrum Hakkında İlginç Bilgiler | Boarding Info

Written by 00:41 Destinasyon, SEYAHAT

Bodrum Hakkında İlginç Bilgiler

Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin. Sanma ki geldiğin gibi gideceksin. Senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler…

Bu efsane satırlar Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya ait…

Ege’nin güzel kızı Bodrum’dayım.
Bodrum, yalnızca deniz, kum, güneş üçlüsüyle öne çıkan bir yer değil. Tarihinde çok özel detaylar da var:

1️⃣Tarihin Babası Burada Doğdu❗️
Eski adı Halikarnassos olan Bodrum, tarihin babası olarak kabul edilen Yunan tarihçi ve antik yazar Herodot’un doğduğu yer. MÖ 5. yüzyılda yaşayan Heredot, gezilerinde gördüğü yerleri ve insanları anlattığı, Herodot Tarihi olarak bilinen eseriyle tanınıyor.

2️⃣Son Hristiyan toprağı Bodrum❗️
Bodrum, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos Seferi ile Osmanlı topraklarına katıldı. Bu nadide kasaba, Osmanlı sınırları içine giren son Hristiyan toprağı olma özelliğini taşıyor .

3️⃣Kaleyi İnşa Edenlere Cennetten Toprak❗️
1406 yılında inşaasına başlanan ve günümüzde Avrupa’nın ödüllü sualtı müzelerinden biri olan Bodrum Kalesi, aslında St. Jean Şövalyeleri kalesiydi. 7 kapısı ve kuleleri bulunan bu muazzam eserin kulelerinden her biri farklı ülkelerin isimleriyle anılıyor.

Dönemin Papa’sı, büyük emek harcanan, muazzam kalenin yapımında görev alan şövalyeleri, bütün günahlardan arınma ve cennete gitmek için af belgesi olarak bilinen endüljans ile ödüllendirmiş.

4️⃣Bodrum İsmi Nereden Geliyor❓
Bodrum, Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’a adanmış topraklar olduğu için, zaman içerisinde Petrus’un adından türeyerek Petrium, Potrum ve en sonunda Bodrum adını almış.

Evliya Çelebi, Seyahatnâme’sinde “Bodrum”un “kâfir kalesi”olduğunu söylüyor. Bodrum’daki Malta Şovalyeleri’ne ait büyük kale Kanunî tarafından fethedildikten sonra, kâfirler, Türk kumandandan kalenin kuzeye bakan kapısının sol tarafındaki sahilde ufak bir bodrum inşa edebilmek için izin isteyip, çalıların arasına gizlice bir kale yapmış. İnşaat bitince de çalıları ateşe vermiş. Yeni kale ortaya çıkmış. Evliya Çelebi, Bodrum adının, küçük bir bodrum inşa etme bahanesi ile ama sahtekârca yapılan “kâfir kalesi”nden geldiğini söylüyor❗️

 

(Visited 886 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info