Boeing 100 Yaşında

William Edward Boeing, asıl adı Wilhem Böing olan Alman asıllı bir Maden Mühendisidir. Uzun yıllar kereste ticaretiyle uğraşan Boeing, 1909 yılında Alaska’da fuara gider. Fuarda gördüğü insanlı uçan bir makine onu çok etkiler.

Bunun üzerine Glenn L. Martin firmasından bir uçak satın alır ve Martin’den uçuş dersleri almaya başlar. Bir gün uçağı arızalanınca, firmadan uçağın incelenmesini talep eder.

İncelemeye gelen yetkililer uçağın bir parçasının değişmesi gerektiğini ve parçanın 1 aydan önce takılamayacağını söyler. William Boeing, bu cevap üzerine çılgına döner ve arkadaşı Martin’le tartışır. Bir başka arkadaşı Westervelt’le kendi uçaklarını üretmeye karar verir.

1910 yılının mart ayında, William Edward Boeing, ABD’nin Seaatle şehrinde Duwamish Nehri üzerinde bulunan Heath’s Tersanesini satın alır ve macera başlar. Tam ? yıl önce, 15 Temmuz 1916’da Pacific Aero Products Co. ismi ile Boeing şirketi kurulur.

Kumaş ve tahtadan yapılmış uçaktan; okyanusların üzerinden yıldızlara uçuşta devrim gerçekleştirmeye varan Boeing, dünyanın en büyük havacılık ve uzay firmalarından biri olur.

adbanner