Boeing 737 MAX’ın Adı mı Değişiyor?

Amerikalı imalatçı Boeing’in en yeni uçağı 737 MAX, 5 ay içinde iki ölümcül kazaya karıştı. 346 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya genelinde tüm 737 MAX uçakları yaklaşık 3 aydır uçamıyor. 100 yılı aşkın geçmişi bulunan Boeing tarihinin en türbülanslı dönemini yaşıyor.

İlk olarak Trump tarafından ortaya atılan, uçağın adının değiştirilerek yeniden markalaştırıldıktan sonra gökyüzüyle buluşturulması konusundaki spekülasyonlar büyüyor.

Çünkü Ryanair’e teslim edilmek üzere üretilen beşinci Boeing 737 MAX uçağının üzerinde 737-8200 yazdığı bir havacılık fotoğrafçısı tarafından görüntülendi.

Ryanair, ilk beşi bu sonbaharda teslim edilmek üzere toplam 135 tane 737 MAX siparişi vermişti. Ancak havayolunun siparişleri, MAX 8’in daha büyük bir versiyonunu olan 200 koltuklu bir varyantı içindi. Kabinine 200 koltuk yerleştirmek için özel olarak tasarlanan bu versiyon için sipariş veren tek havayolu Ryanair.

ABD’de görüntülenen uçak da Ryanair’in sipariş verdiği 200 koltuklu özel bir model olan MAX 8.

İsim değişikliği konusuyla ilgili Ryanair veya Boeing’ten herhangi bir açıklama yapılmadı. Boeing, uçakların üzerindeki MAX ibaresini ortadan kaldırmış gibi görünüyor. Ancak uçağın adı değişecekse bile yeni isminin 737-8200 olacağını söylemek yanlış olur.

Boeing 737 MAX, tekrar uçmaya başladığı zaman, insanları bu uçağa binmeye nasıl ikna edeceğini düşünüyor. Ryanair uçağında yapılan bu küçük makyaj, yolcuların algısını değiştirme stratejisinin bir parçası olabilir. Bilmeyenler için Ryanair Avrupa içinde ultra ucuza yolcu taşıyan İrlanda merkezli bir havayolu. Aynı zamanda Avrupa kıtasının en fazla yolcu taşıyan havayolu ünvanı da Ryanair’in.

adbanner