Boeing 777’de Tek Başına Yolculuk Yaptı

Pandemi nedeniyle, boş uçakların, uzun mesafeli uçuşlar (hayalet uçuşlar) yaptığına şahit olduk. Yine geçmişte, sadece bir yolcuyla yapılan uçuşlara da rastladık. Ancak bunlar genellikle küçük uçaklarda yaşanan olaylardı. Bu kez hikayeye konu olan uçak, Emirates filosundaki bir Boeing 777. Dev uçak, tek yolcusuyla, Mumbai’den Dubai’ye uçtu.

Bir seyahat sever, sosyal medya hesabından, Emirates’in Boeing 777-300ER uçağının Mumbai-Dubai seferinde çekilmiş bir video paylaştı. İlginç olan, uçaktaki tek yolcunun kendisi oluşuydu. Paylaşımda, uçuşun 19 Mayıs’ta gerçekleştiği belirtiliyor.

Yaklaşık iki dakikalık videoda, şanslı yolcu, genellikle uçuşları sırasında video çekmek gibi bir huyu olmadığını, ancak böylesi bir uçuşta tek yolcunun kendisi olması nedeniyle “özel hissettiğini” ifade ediyor.

Videoda, yolcunun körükten, uçağın kapısına gidişi görülüyor. Uçağa bindiğinde, birkaç mürettebat üyesi tarafından, alkış ve coşkuyla karşılanıyor.

Uçağın kaptan pilotu, kokpitten dışarı çıkıyor ve uçuşa dair bilgileri anons etmek yerine, kendisine doğrudan söyleyeceğini belirtiyor. Daha sonra, uçuşta görevli mürettebat, şanslı yolcuya 3 sınıflı ve 354 koltuklu uçağı gezdiriyor.

Yolcunun biletini hangi sınıftan aldığı ve uçuşu hangi koltukta gerçekleştirdiğine dair herhangi bir detay yok. Ücretsiz upgrade için genellikle katı kurallar olsa da, bu özel uçuş için herhangi bir sorun yaşanmadığı ve yolcunun muhtemelen first class kabinde seyahat ettiği tahmin ediliyor.

Emirates uçuşu neden iptal etmedi?

Bir çok kişinin aklına, Emirates’in neden tek bir yolcuyla uçuşu gerçekleştirdiği sorusu gelebilir. Günümüzde, uluslararası havacılıktaki detaylar oldukça karmaşık.

Mumbai – Dubai uçuşunda yalnızca bir yolcu varken, Dubai – Mumbai uçuşu belki de tamamen doluydu. Her ne kadar Emirates, artan Covid-19 vakaları nedeniyle Hindistan’dan yolcu taşımayı bırakmış olsa da, Hindistan’a yolcu taşımaya devam ediyor. Bu durumda dönüş uçuşu genelde yolcusuz gerçekleştiriliyor.

Ayrıca günümüzde pek çok havayolu, yolcu uçaklarıyla yalnızca kargo uçuşları gerçekleştiriyor. Yani kabinin boş olması, havayolunun para kaybettiği anlamına gelmiyor.


İlgili Haber | Havayolları Neden Yolcu Uçaklarıyla Kargo Taşıyor?

adbanner