Yolcu Uçağında Tek Başına Uçmak

Havayolları, uçak içindeki koltukları inceltip, uçağa daha fazla yolcu alabilmek için, neredeyse her santimetrekareyi değerlendiriyor. Hal böyle olunca, siz bugün ekonomi sınıfında bir uçuş rezervasyonu yaptırdığınızda, istediğiniz yere uçabilmek için, birkaç saatliğine, kişisel alanlarınızın neredeyse tüm konfor özelliklerinden feragat ettiğinize dair bir sözleşmeye imza atıyorsunuz. Ama bir yandan da, yanınıza kimsenin oturmaması fikrini aklınızdan geçirerek uçağa biniyorsunuz.

Geçtiğimiz günlerde, sıra dışı bir rezervasyon hatası yüzünden, bir yolcu, ticari bir yolcu uçağında tek başına yolculuk yapmanın keyfini çıkardı. Yani bir başka deyişle, havayolu, yaptığı bir hata yüzünden herkesin rüyasını, o kişi için gerçeğe dönüştürdü.

2 Ocak günü, 23 yaşındaki Beth VerSteeg, Washington D.C.’ye uçmak için New York Rochester Havalimanı’na geldi. Ancak yer aldığı uçuş iptal olunca, havayolu bir rezervasyon hatası yaparak, iptal edilen uçuştaki yolcuları, sadece mürettebat için tahsis edilmiş bir uçağa kaydırdı. Bu değişiklik Beth ve diğer tüm yolcular için 8 saatlik rötar anlamına geliyordu.

Bir süre sonra hatasını anlayan havayolu şirketinin görevlileri, yolcularla temasa geçerek onlara daha erken saatteki başka bir uçakla seyahat edebileceklerini söyledi. Fakat Beth, bu açıklamayı kaçırdı ya da ona ulaşılamadı. Beth hariç tüm yolcular, daha erken saatteki sefere biletlerini kaydırıp uçtular.

Uçuş saati yaklaştığında kapıya yönelen Beth, kendisi dışında bekleyen kimse olmadığını görünce bir şeylerin yanlış gittiğini anladı. Bir havalimanı görevlisinin yanına gelip durumu sorgulaması üzerine olay açığa kavuştu.

Yapılan rezervasyon hatası sonrası ilk değişiklikle 8 saat rötar yediğini anlayan Beth, havalimanı yakınlarındaki ailesinin evine dönmeye karar verdi. Bu süreyi havalimanında beklemek yerine evinde geçirmek isteyince de elbette anonslarını kaçırdı ve diğer değişiklik haklarından haberdar olamadı.

Yapılan görüşmelerin ardından havayolu şirketi, Beth’in mürettebat ile uçmasına izin verdi. 1 saat civarında süren uçuşta, Beth uçaktaki tek yolcu olarak seyahatini tamamladı. Yolculuğunu da uçak içerisinde çektiği selfieleri sosyal medyada paylaşarak anlattı.


İlgili Haber | Boeing 777 ile Tek Başına Mumbai’den Dubai’ye!


Olay sosyal medyada yayılınca Beth ilginç sorularla da karşılaştı. Pek çok yolcu, tek başına yolculuk yapmanın nasıl bir hissiyat olduğunu, uçakta kendisine ikram verilip verilmediği ve uçuş öncesi güvenlik demosunun kabin ekibi tarafından yapılıp yapılmadığı gibi soruları Beth’e yöneltti.

Beth bu sorulara, kısa bir uçuş olduğu için hiçbir şey yiyip içmediğini, genelde uyuduğunu, güvenlik demosunun tek yolcu kendisi de olsa yapıldığını söyleyerek yanıtladı. Demonun elbette normale göre biraz daha hızlandırılmış şekilde gerçekleştiğini ekledi. Uçaktaki iki pilot ve bir kabin görevlisinin de ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını söylediklerini de paylaşmayı ihmal etmedi.

Glassgow’dan Girit’e Tek Başına Uçtu!

Geçtiğimiz ekim ayında da benzeri ilginç bir olay İskoçya’da yaşandı. Jet2 Havayolları’nın Glassgow-Girit seferine, 46 Sterlin ücret ödeyerek bilet alan 57 yaşındaki Karon Grieve, 189 kişilik uçakta tek başına yolculuk yaptı.

Toplamda 3 kişinin rezervasyon yaptırdığı uçuşta diğer iki yolcu da uçuşa gelmeyince Grieve, tek başına yolculuğun keyfini çıkardı. O tarihte tatil sezonunun bitmeye yakın olması sebebiyle az sayıda yolcuyla uçmaya alışkın olduklarını belirten havayolu yetkilileri, yine de böylesi bir durumla ilk kez karşılaştıklarını açıkladı. Ücretsiz yemek servisi, istediği koltukta oturabilme lüksü, rahat bir yolculuk ve indikten sonra valiz bekleme derdi yaşamayan Grieve, pilotun da seyir esnasında interkomdan ismiyle hitap ederek kendisine özel bilgilendirmeler yapıp, üzerinden geçtikleri ülkeler hakkında bilgi vermesinin çok etkileyici olduğunu söyledi.

Seyahat Blogger’ı da Şanslı Kişilerden!

2016 yılında benzer bir durum, 28 yaşındaki Avusturyalı seyahat bloggerı Alex Simon’un başına geldi. Philippines Havayolları’na ait bir uçakla Manila’dan Boracay’a yaptığı uçuşta Simon’a 2 pilot ve 2 kabin görevlisi eşlik etti. Simon, “Dünyanın en güzel adalarından birine uçmak unutulmaz bir duyguydu, ama bu uçuşu yalnız başıma yaptığım ve bana bir süperstar gibi davranıldığı için kendimi çok daha özel hissettim” şeklinde duygularını özetledi.

Kötü Hava Koşulları Onun İşine Yaradı!

2015 yılında Chris O’Leary, Delta Havayolları’nın 6259 uçuş koduna sahip Cleveland-New York uçuşuna bilet almıştı. Kuzeydoğuda birçok uçuşun gecikmesine veya iptaline neden olan kötü hava koşulları onun uçuşunu da etkilemişti. Normalde 76 kişinin bilet aldığı  O’Leary’nin uçuşu, altı saat rötar yemişti. Yolcuların bir kısmı gitmekten vazgeçmiş, bir kısmı ise biletlerini başka tarihe ertelemişti. Uçuşunda bir değişiklik yapmayan O’Leary, seyahati tek başına gerçekleştirdi. O’Leary uçuşu, son zamanlarda yaptığı en unutulmaz uçuş olarak değerlendirip; çığlık atan bebekler, yüksek sesle konuşan veya ayakkabılarını çıkaran yolcuların olmamasının çok keyifli olduğunu söyledi.

adbanner