Boeing 777X’in İlk Teslimatı 2026’ya Ertelenebilir

Emirates’in patronu Sir Tim Clark, Boeing 777X’in ilk teslimatının 2026 yılına ertelenebileceğini söyledi. ABD’li uçak üreticisinin, 5 Ocak 2024’te, Alaska Havayolları’na ait 737 MAX-9’un acil çıkış kapısının havada patlaması olayından kaynaklanan krizi yönetmekle uğraştığını öne sürdü.

Reuters’e konuşan Dubai merkezli havayolunun CEO, 777X ile ilgili endişelerini dile getirdi. Clark, “777X’in teslimatının muhtemelen gelecek yılın sonlarında ve hatta 2026’da gerçekleşebileceğini” söyledi.

Boeing 777X, dünyanın en büyük çift motorlu yolcu uçağı. Geçtiğimiz yıl farklı havacılık fuarlarında yaptığı gösteri uçuşlarıyla, havacılık tutkunlarını büyüleyen uçak için Boeing hala sertifikasyon sürecini tamamlamak üzere çalışıyor. Ancak ABD’li üretici, 777-9 ve 777-8 olmak üzere iki ayrı modeli bulunan 777X’in teslimatlarının 2025’te başlatılması konusunda kararlı.

Emirates, başlangıçta 2020’de piyasaya sürülmesi planlanan Boeing’in iddialı uzun menzilli geniş gövde yolcu uçağının lansman müşterisi durumunda.

Tim Clark ayrıca Boeing’in emniyet sorunlarına ilişkin bazı endişelerini dile getirdi. Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan 737 MAX kazalarına ilişkin olarak ayrıntıları araştırmakla görevlendirilen uzmanlar tarafından kısa süre önce hazırlanan bir rapora dikkat çekti.

26 Şubat 2024’te yayımlanan raporda, Boeing’in üst yönetimi ile diğer personel arasında “emniyet kültürü” konusunda “bağlantısızlık” gözlemlendiği belirtilmişti. Clark, yaptığı konuşmada ‘FAA, yönetim ile emniyet sistemi arasında bir kopukluk olduğunu söyledi. Bütün bunlar bir çoğumuzun uzun zamandır dile getirdiği şeyler” ifadelerini kullandı.

FAA, Boeing’e, hazırlanan uzman raporunda yer verilen bulgulara yanıt vermesi ve kapsamlı bir eylem planı sunması için 90 günü olduğunu söyledi.

Clark: “Boeing’in bunu gerçekten yapması gerekiyor. Bunun yönetişim modelinde bir değişiklik anlamına gelip gelmediğini bilmiyorum. Bu modeli değiştirdiğinizde, eski yönetim anlayışına sahip insanları da değiştirmeniz de gerekir” diyerek, Boeing yönetimine mesaj gönderdi.

Clark, yine de Boeing’in karşı karşıya olduğu tüm zorluklara rağmen “durumun kurtarılabilir” olduğunu düşündüğünü de ekledi.

adbanner