Boracay'a Uçuş Kısıtlaması Geliyor | Boarding Info

Written by 23:42 Destinasyon, SEYAHAT

Boracay’a Uçuş Kısıtlaması Geliyor

Dünyanın dört bir yanındaki gezginler tarafından, gezegenin en güzel adalarından biri olarak kabul edilen Filipinler’e bağlı Boracay Adası, 26 Ekim’de beş bin otel odası ile turizme yeniden açılacak olmanın heyecanı içinde.

Bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse, bu turistik ada, geçtiğimiz Nisan ayında aşırı turist yoğunluğu, kuralsız turist davranışları ve adanın kaynaklarının tahrip edilmesi gibi sebeplerle rehabilitasyona alınarak turizme kapanmıştı. Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, rehabilitasyon kararı öncesi ada için “çöplük” benzetmesini kullanmıştı.

Adanın yeniden ziyaretçilere açılması ile birlikte, aynı durumların yaşanmaması için bazı limitler konulması kararlaştırıldı. Yani turistlerin, Boracay’ın beyaz kumlarıyla ünlü plajlarına kavuşması biraz zaman alabilir.

Ülkenin Senatosunda alınan kararın ardından, Filipinler Turizm Bakanı Bernadette Romulo-Puyat turistler için sınırlama uygulayacaklarını resmen açıkladı: “Boracay’a günde sadece 6 bin 200 turist bekliyoruz ve bunların yüzde 98’i hava yoluyla gelecek” dedi.

Boracay’ın rehabilitasyonunu denetlemekle görevlendirilen bir ekip de hükümete sınırlama konusunu ile ilgili benzer bir öneride bulunmuştu. Boracay’ın turizme kapanmasından önce, ada bazen günde 70.000 ziyaretçiyi ağırlıyordu.

Puyat, adada turizmi düzgün bir şekilde yönetme çabalarının somut bir şekilde başladığını açıladı ve bu amaçla Boracay’a en yakın iki havalimanı olan Caticlan ve Kalibo havalimanları ve buraya uçan havayollarının yetkilileri ile görüşüldü. Adaya gelen turistlerin çok büyük bir çoğunluğu bu iki havalimanını kullanıyor.

Ülkenin milli havayolu Philippine Airlines, başkent Manila’dan Caticlan’a günde 1 sefer düzenlerken, ada turizme kapatılmadan önce, artan talep nedeniyle 180 yolcu kapasiteli Airbus A320 uçakları ile günde 4 sefer yapma teklifinde bulunmuştu.

Ada rehabilitasyona girmeden önce, AirAsia, SkyJet, Air Juan ve Cebu Pacific de Caticlan ve Kalibo’ya günde toplam 20’den fazla uçuş gerçekleştiriyordu.

Boracay’ın yeniden yapılanma içine girdiği rehabilitasyon sürecinin detayları da belli oldu. Buna göre 26 Ekim itibariyle adanın yeniden turizme açılmasıyla birlikte “yumuşak” geçiş sürecinin ilk aşaması tamamlanmış olacak. Kamu çalışmaları üzerine odaklanılacak olan ikinci aşamanın ardından, 2019 yılının Nisan ayına kadar tamamlanması planlanan üçüncü ve son aşama yeni bir kanalizasyon sisteminin hayata geçirilmesiyle birlikte sona erecek.

Boracay, Filipinler takımadalarını oluşturan 7,500’den fazla adadan biri. Tüm dünya vatandaşları için gözde bir turizm destinasyonu olan adanın, yeniden böyle sorunlarla karşılaşmaması için yerel ve genel yönetim oldukça kararlı görünüyor.


İlgili Haber | Mallorca Daha Fazla Turist İstemiyor

İlgili Haber | Turizme En Bağımlı Ülkeler

İlgili Haber | Bu Şehirlerde Turizm Uyarı Veriyor 

İlgili Haber | Amsterdam Bu Kadar Çok Turistle Nasıl Başa Çıkıyor?

(Visited 538 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info