British Airways’ten Çok Özel Çevreci Adımlar

British Airways yeni yıla, tüm iç hat uçuşlarında karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan yeni bir girişimi hayata geçirerek başladı. Bu adım, havayolunun geniş kapsamlı taahhüdünün küçük bir parçası. Zira İngiliz havayolu 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonu amaçlıyor.

British Airways “Londra ile Manchester, Leeds, Newcastle, Man Adası, Edinburgh, Glasgow, Aberdeen, Belfast City, Inverness ve Jersey dahil 10 İngiltere şehri arasında günde 75 civarında uçuş gerçekleştiriyor. Bu uçuşlardaki yolcuların karbon emisyonlarını dengeleyen havayolu; elde edilen geliri yenilenebilir enerji, yağmur ormanlarının korunması ve ağaçlandırma dahil olmak üzere küresel çevre programlarına aktarıyor.

İlgili Haber | Uçuşlarınızda Çevreye Verdiğiniz Zararı Nasıl Telafi Edebilirsiniz?

Çevresel konular tüm dünyada en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Havacılık endüstrisi, küresel karbondioksit (CO2) emisyonlarının yaklaşık yüzde ikisini oluşturuyor. Bu da tüm Almanya’nın oluşturduğu emisyona neredeyse eşdeğer. Bu açıdan bakıldığında, British Airways’in iddialı hedeflerinin önemi çok daha iyi anlaşılıyor.

Havayolu, ana şirketi IAG ile birlikte 2050 yılına kadar çeşitli girişimlerle hedefe ulaşmanın planlarını yapıyor. Atılacak adımlar arasında geniş kapsamlı bir filo modernizasyonu da var. Filoya yeni katılan uçaklardan yüzde 25-40 arasında yakıt tasarrufu elde edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, havayolu sürdürülebilir havacılık yakıtının geliştirilmesine de öncülük ediyor. İngiltere için bir ilk olarak; filosunu güçlendirmek için ev ve ticari atıkları yenilenebilir sürdürülebilir jet yakıtı haline getirecek bir tesis kurmak için de yenilenebilir yakıt şirketi Velocys ile ortaklık imzalandı. Bu adım Avrupa’da bir havayolu tarafından ilk kez hayata geçirilen bir adım olarak tarihte yerini aldı.

Muhammed YILMAZ

adbanner