Bu Uçakların Tüm Koltukları Yatak Oluyor

Airgo Design, orta ve süper orta ölçekli iş jetlerinde uyku deneyiminde devrim yaratmak için harekete geçti. Menzili 5556 ile 7593 km arasında değişen kıtalararası yolculukları ifade eden bu iki sınıftaki özel jetler, genelde 6 ila 10 koltuk kapasiteli. Ancak bu koltukların sadece birkaçı yatağa dönüşebiliyor. AirGo’nun kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Alireza Yaghoubi: “Özel jetlerde alan verimliliği çoğu zaman hak ettiği ilgiyi görmüyor” diyor. Koltukların hacimli ve taban alanının neredeyse boşa harcandığını düşünen Yaghoubi, Supernova koltukları ile alanı daha iyi kullandıklarını, böylece tüm koltukları yatağa dönüştürme şansı bulduklarını söylüyor.

Yeni kabin içi sistem sayesinde, her koltuk sahip olduğu paravan, uçak içi eğlence sistemi, elektrik prizleri, servis masaları ve hatta kendi içecek soğutucusu ile kişisel bir bölgeye dönüştürülüyor.

Şirketin Supernova uygulaması için hedef listesinde Challenger 350, Falcon 2000S, Praetor 500 ve Citation Longitude yer alırken, ilk çalışmalar, 75 ayrı hız rekoru kıran ve 6667 km menzile sahip popüler Gulfstream G280 için yapılıyor. G280’in standart kabin içi konfigürasyonu 8, 9 veya 10 koltuk içeriyor. Ancak orta alanda yalnızca dört yataklı alan bulunuyor.

Supernova konfigürasyonuyla, sekiz koltuğun tümü yatağa dönüşebiliyor. Düzen biraz asimetrik hale gelse de  her koltukta altı feet uzunluğunda bireysel yaşam bölgeleri oluşturmak için, sırt sırta yerleştirilen koltuklar ile G280’in tasarım özelliklerini korunurken koridor genişliği yalnızca bir inç azaltılarak bu düzen oluşturulabiliyor.


İlgili Haber | Yarı Özel Jet Olur mu?


AirGo’nun kısa lifli termoplastik kompozit oturma bölümü, alanla ilgili hususların ötesinde, ağırlığı geleneksel Alüminyum alaşımına kıyasla yarı yarıya azaltıyor.  Supernova’nın bu orta sınıf uçakların birçoğunu gündüz yolcularından gece uyuyanlara dönüştürebileceğine ve aynı zamanda daha fazla aile ve arkadaşın da yolculuğa çıkmasını sağlayabileceğine inanılıyor.

Supernova yapılandırması, Global 5000 ve Gulfstream G600 gibi uzun menzilli jetlere de uygulanabilir. AirGo, 13 bin km üzerinde ultra uzun menzilli bir uçak olan Global Express XRS için 14 koltuklu bir düzen de oluşturdu. Tahiti veya Bora Bora’ya uzun bir aile kaçamağı isteyenler için bire bir.

adbanner