Çevreye Duyarlı Ülkeler

Donald Trump, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile ABD’nin Paris Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı❗️Böylece ABD, Suriye ve Nikaragua’dan sonra anlaşma dışında kalan 3. ülke oldu.

Anlaşma, 2015 yılında karbon emisyonlarını azaltmak, yeşil teknolojiye yatırım yapmak ve varoluşsal iklim değişikliği tehdidiyle mücadele etmek için 195 ülkenin delegesinin desteği ile imzalanmıştı.

Hukuken bağlayıcı olan anlaşma metninde, küresel ortalama sıcaklık artış limitinin 1,5-2 derece arasında sınırlandırılması konusunda anlaşılmıştı.

Açıklamanın ardından Fransa ve Kanada gibi ülkeler sözleşmeye olan bağlılıklarını tekrar teyit ederken,  ABD genelinde 80’den fazla şehir belediye başkanı çevreci talimatları izlemeye devam edeceklerini açıkladı❗️

ABD, taahhütlerinden geri çekildiğini açıklasa da dünyanın diğer bölgelerinde daha yeşil bir geleceğe doğru yol alınmaya devam ediliyor.

2017 İklim Değişikliği Performans Endeksine göre, Dünya’nın CO2 emisyonlarının % 90’ından 58 ülke sorumlu.

Seyahatlerinde, gittiği ülkenin çevreci olmasını gözetenler için; çevreye en duyarlı ülkeler:
51-Türkiye

13-Danimarka
12-Belçika
11-Portekiz
10-Malta
9-Lüksemburg
8-Fas
7-Kıbrıs
6-İngiltere
5-İsveç
4-Fransa
3-2-1 YOK❗️

Daha önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da İklim Değişikliği Performansı Endeksi sıralamasındaki ilk üç sıra boş bırakılmış.
“Tehlikeli iklim değişikliğini önlemek için hiçbir ülke yeterince şey yapmıyor. Bu yüzden de hiç biri ilk üç sırayı hak etmiyor” dipnotu ile durumu açıklayan uzmanlar, küresel ısınma, deniz seviyelerinin yükselmesi gibi temel sebeplerle, yaşamımızı sürdürmek için bağımlı olduğumuz tarımsal düzenin bozulduğuna dikkat çekiyor.

Buz kütlelerinin erimesi ve büyük yangınların artması, iklim değişikliğinin beklenenden daha hızlı gerçekleştiği konusundaki bilimsel iddiaları doğruluyor❗️

Küresel ısınmanın etkileri, dünyanın başlıca gezi yerlerinde ciddi sonuçlar doğuruyor; Amazonlar’dan Napa Vadisine; Venedik’ten Alaska’ya tamamen kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya olan pek çok yer var. Onları da paylaşacağım, takipte kalın.
♻️Çevre bilincinin artması dileğiyle.

adbanner