Cezayir’de İlk Özel Havayolu Kurulacak

Cezayir, ülkedeki ilk özel sektör destekli havayoluna izin vermeye hazırlanıyor. Bu gelişme, Cezayir’in, iş dünyası için daha liberal bir yaklaşım benimsemek konusunda Fas’ı takip etmesi ile Kuzey Afrika’da daha güçlü bir seyahat ve turizm pazarının ortaya çıkmasıyla sonuçlanabilecek bir yolculuğun, potansiyel ilk adımı olarak yorumlanabilir.

Kuzey Afrika’nın Mağrip bölgesinde yer alan ve Afrika’nın en büyük ülkesi durumundaki Cezayir, birçok imparatorluk mirasını barındırıyor. Ülke ayrıca enerji ihracatı sayesinde kıtadaki en büyük ekonomilerden biri pozisyonunda.

19. ve 20. yüzyıllar boyunca 130 yılı aşkın süre Fransız kolonisi olan Cezayir, bu sebeple Fransızlarla önemli bağlara sahip. Ancak ülkede hava yolu ve havacılık politikası genellikle kısıtlayıcı kaldı.

Avrupa ile bir açık semalar anlaşmasından yararlanan batısındaki Fas’tan farklı olarak, Cezayir’in havacılık sektörü, Sonatrach Petroleum Corporation ve Air Algérie arasında ortak bir girişim olarak kurulan, devlete ait Air Algérie ve Tassili Airlines’ın hakimiyetinde kaldı. Şu anda da tamamen devlete ait bir şirket olan Sonatrach tarafından kontrol ediliyor.

Uluslararası havayollarının Cezayir’e girişine izin verilmiş olsa da, Fas’ın uluslararası uçuş trafiğini büyütmesine ve turizm endüstrisini canlandırmasına yardımcı olan düşük maliyetli havayolları bu kapsam dışında tutuluyor.

Cezayir, komşusu gibi, özellikle kuzeydeki Akdeniz kıyısında, turizm altyapısını iyileştirme hırslarına sahip. Ancak turizm, hala petrol endüstrisinin egemen olduğu bir ekonomiye çok az katkıda bulunuyor. Yeterli otel ve konaklama eksikliği de turizm politikalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ülkede terör tehdidi ve eski nesil ağır vize gereksinimleri de turizmin canlanması önündeki engeller arasında…

Ekim Ayında Sinyaller Verilmişti!

Geçtiğimiz Ekim ayında, Ulaştırma Bakanı Lazhar Hani, Cezayir hükümetinin, uluslararası uçuşlara odaklanacak devlet havayolu Air Algerie üzerindeki baskıyı hafifletmek için iç hatlarda uçmak üzere yeni bir havayolu şirketi kurmayı planladığını açıklamıştı. Bu adım, özel sektörün petrol ve gaza olan bağımlılığını azaltmayı amaçlayan ekonomik reformların bir parçası olarak hava ve deniz taşımacılığı firmaları kurulmasına izin verilmesi kararının bir parçasıydı.

Başkan Abdelmadjid Tebboune, defalarca hükümeti, ülkede hava taşımacılığı hizmetlerini iyileştirmeye çağırdı. Air Algerie’nin tüm iç hat uçuşları için yetersiz kaldığı ve yeni bir şirket kurularak, vatandaşların ülke çapında seyahat etmesinin en uygun şeklinin bu olacağını vurguladı.

Özel sektörün ulaşıma dahil olmasına izin verilmesinin, yeni bir ekonomi politikasının uygulanmasına da yardımcı olacağı belirtilirken, ulaştırma sektörüne yatırımın açılmasının, mevcut ekonomik değişikliklerin gerektirdiği siyasi bir karar olduğu düşünülüyor.

adbanner