Çinlilerin En Yeni Süpersonik Uçağı

Çin’in geliştirdiği en yeni süpersonik uçak, bir saat içinde Pekin’den New York’a uçabilecek. Space Transportation şirketi tarafından tasarlanan ve saatte 2600 mil (4184 km) hıza ulaşması beklenen uçağın, yörünge altı uçuşlar veya şehirler arası seyahat amacıyla kullanılması bekleniyor. 

Çinli havacılık firması Space Transportation, uzun süredir sürdürdüğü çalışmaların sonunda uzay turizmi için kullanılmak üzere, uçak ve kanatlı roket kombinasyonu şeklinde bir hava aracı geliştirdiğini açıkladı. Space.com’da yer alan bilgilere göre uçak, Dünya üzerindeki herhangi iki noktayı birbirine bağlayabilen süpersonik bir iş jeti olarak da kullanılabilecek. Şirket, bu hava aracı ile Pekin’den New York’a uçuşun sadece bir saat süreceğini iddia ediyor.

Space Transportation’ın web sitesinde, iki roket güçlendiricili planör kanadına sahip uçağa binen yolcular gösteriliyor. Uçak, kalkıştan sonra kanattan ayrılarak yörünge altı uzayda uçacak. Kanat ve güçlendiriciler, daha sonra fırlatma rampasına geri dönerken, uçak, hedefine ulaştığında dikey olarak iniş yapacak.

Çin medyasına konuşan şirket sözcüsü, kanatlı roketin “uydu taşıyan roketlerden daha düşük operasyonel maliyete sahip olacağını ve geleneksel bir uçaktan çok daha hızlı olacağını” söyledi. SpaceX, 2017’de, yolcuları Mars’a taşımak için tasarlanan “BFR – Big Falcon Rocket” üzerinden yeniden tasarlanan “Earth to Earth” isimli benzer bir konsepti tanıtmıştı. Earth to Earth, Starship roketleri kullanılarak, şehirden şehre yolcu taşımacılığı gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştı. Şirket o zamandan bu yana, konsept hakkında herhangi bir ayrıntı paylaşmadı.

Virgin Galactic, geçen yaz CEO Sir Richard Branson’ı 11 dakikalık bir yörünge altı uçuşta görevlendirdi ve uzay turizmi endüstrisini resmi olarak halka tanıttı. Bir Virgin Galactic yöneticisi, uzay turizminin şirketin ilk odak noktası olacağını söyledi. Ancak aynı zamanda sabit kanatlı uçağın süpersonik bir hava aracı olarak hizmet vereceği zamanı da öngördü.

Space Transportation, geçen Ağustos ayında, yaklaşık 2.600 mil hızla seyahat edeceğini iddia ettiği süpersonik uzay uçağı için 46.3 milyon Dolar topladığını açıkladı. Şirket ayrıca yakın zamanda Tianxing 1 ve Tianxing 2 olarak adlandırılan roketler üzerinde başarılı test uçuşları gerçekleştirdiğini de duyurdu. Ancak testler hakkında bilgi vermedi.

Space Transportation, 2024’te ilk test uçuşunu gerçekleştirmeden önce, 2023’e kadar yer testlerini tamamlamayı planlıyor. Geliştirme çalışmaları esnasında her şey yolunda giderse, 2025’te mürettebatlı bir test uçuşu yapılması hedefleniyor.

adbanner