Uzaya Çıkan İlk Milyarder Sir Richard Branson Oldu

Sir Richard Branson, uzay turizmi teknolojilerine yatırım yapan şirketinin roketiyle, uzaya ulaşan ilk milyarder olma ünvanını resmi olarak elde etti. Branson, bu konudaki en büyük rakibi Jeff Bezos’tan tam dokuz gün önce uzaya çıkmayı başardı.

Sir Richard Branson, 11 Temmuz 2021 Pazar günü, Virgin Galactic tarafından üretilen uzay uçağıyla, şirketin 22. başarılı uzay uçuşunda yer aldı. Bu uçuş aynı zamanda,  gerçekleştirilen dördüncü mürettebatlı uzay uçuşuydu.

Sir Richard, ilk uzay uçuşunda, Virgin Galactic’in VSS Unity adlı uzay aracında, iki pilot ve üç uzmandan oluşan mürettebat ekibine dahil oldu.

Uçuş, VSS Unity’nin yerel saatle 08:30’da, Virgin Galactic’in New Mexico’daki Spaceport America İstasyonu’ndan başarılı bir şekilde havalanmasıyla başladı.

Branson’ın annesinin adını taşıyan VMS Eve isimli VSS Unity, kendisini taşıyan WhiteKnightTwo uçağından, saat 9:15’te yaklaşık 43.000 feet irtifada serbest bırakıldıktan sonra, 3 Mach hıza ulaştı. (Ses hızının 3 katı)

Fırlatmanın ardından VSS Unity, Dünya’nın yaklaşık 282.480 feet (86 kilometre) üzerine yani uzay sınırına uçmak için motorlarını çalıştırdı.

Bu esnada, uzay aracındaki mürettebat, birkaç dakika boyunca, sıfır yerçekimi deneyimini yaşadı. Sir Richard Branson, bu anlarda, Dünya’daki tüm çocuklara yönelik bir mesaj paylaştı: “Bir zamanlar ben de hayalleri olan bir çocuktum, yıldızlara bakıyordum. Şimdi uzay gemisinde bir yetişkinim. Biz bunu yapabildiysek, siz neler yapabileceğinizi hayal edin.”

Uzay uçağı, Spaceport America’ya sorunsuz bir inişe geçmeden önce, süzülerek inişe hazırlandı. Ardından başlangıç noktasına döndü. Kalkıştan inişe kadar tüm uçuş, yaklaşık bir saat sürdü.

500’den fazla insan, Sir Richard’ın ilk kez uzaya uçtuğunu görmek için uzay üssünde hazır bulundu. Gerçekleştirilen bu başarılı uçuş, Branson’un Virgin Galactic’e ilk yatırımından bu yana onlarca yıldır bahsettiği bir başarının ilk halkasıydı.

Canlı yayınla Dünya’nın dört bir yanına bu başarısını ilan eden 70 yaşındaki Branson, uçuştan sonra “Her şey, sadece büyülüydü” diye haykırdı.“Alanı herkes için daha erişilebilir hale getirmek için buradayız. Yeni bir uzay çağının şafağına hoş geldiniz.” diyerek, çalışmaların kararlılıkla süreceğini açıkladı.

Sir Richard, kendi şirketinin roketiyle yörünge altı uzaya çıkan ilk milyarder olma unvanı için bir başka uzay teknolojisi girişimcisi Jeff Bezos’a karşı yarışıyordu.

Hem Branson’un Virgin Galactic şirketi hem de Bezos’un Blue Origin isimli girişimleri, özel olarak geliştirilen “uzay uçaklarının” Dünya atmosferinin hemen üzerinde, yörünge altı uzayda kısa gezintiler yaptığı yeni bir “uzay turizmi” trendi yaratmak için ciddi şekilde çalışıyor.

Sir Richards’ın uzay uçuşunun ardından Bezos, Instagram hesabından bir tebrik mesajı paylaştı.

“Uçuş için tebrikler, Kulübe katılmak için sabırsızlanıyorum!” dedi.

Virgin Galactic, 2022’nin başlarında ücretli uzay turlarına başlamadan önce, bir test uçuşu daha yapmayı planlıyor.

Virgin Galactic, yaklaşık 600 kişinin uzay uçuşu için bilet satın aldığını ve her birinin bu özel uçuş için yaklaşık 250.000 Dolar ödediğini duyurdu.

Sir Richard Branson’un uzay uçuşunun tamamını buradan izleyebilirsiniz:

adbanner