Covid-19 Valiz Tasarımlarını Nasıl Değiştirdi?

Covid-19, havacılık ve seyahat endüstrilerini temellerinden sarsıyor. Valiz markaları, pandemi sürecinde, ürünlerinin tasarımlarında, yolcuların beklentileri doğrultusunda çeşitli değişikliklere gidiyor. Hem büyük markalar hem de pazara yeni girmeye çalışanlar, COVID-19 ışığında, valiz dünyasında yepyeni uygulamaları hayata geçiriyor.

Antimikrobiyal kumaş veya malzemeden üretilen valizler yeni bir fikir değil. Ancak son bir yıldır, pandemi nedeniyle çok daha fazla talep görmeye başladı. Seyahat severler, COVID-19 ile birlikte yeni önlemlerin hayata geçirildiği bir dünyada seyahat etmeye başlarken, valiz üreticileri ve markalarının, ürünlerini virüse dayanıklı malzemeler başta olmak üzere çeşitli yöntemlerle daha güvenli hale getirmenin yollarını araması pek şaşırtıcı değil. Gelin ünlü valiz markalarının, ürünlerini salgın sürecinde nasıl farklılaştırdıklarına yakından bakalım.

Daha güvenli kumaşlar ve malzemeler

Yerleşik Wi-Fi erişim noktasına sahip bir valiz oluşturarak, seyahat endüstrisinde bambaşka bir dünyanın kapısını aralayan Samsara, üzerinde bakteri ve virüs üremesini önlemek için özel olarak işlenmiş kumaştan yapılmış valizler üretmeye başladı. Samsara’nın yeni Nano Bag’i, bakterilerin yüzeyde üremesini önleyen bakteriyostatik bir malzeme ile kaplandı. Buna ek olarak, malzemeyi oluşturan liflerin her biri, su ve kiri kendinden uzak tutarken, kumaşı koruyan özel öğelerle kaplanmış durumda.


İlgili Haber | Kırılacak Etiketi Valizinizi Korumak İçin Yeterli mi?


Samsonite gibi daha büyük ve eski markalar da bu tür koruyucu malzemelerin artan öneminin farkında. Endüstri devi, Lycra veya rPET antimikrobiyal malzemeler ile işlenmiş çok çeşitli ürün ve aksesuarları piyasaya sürdü; yenilerini de sürmeye hazırlanıyor. Bu yıl işi bir adım daha ileri götürüp, iki yeni koleksiyondaki ürünlerde, malzemeyle doğrudan harmanlanmış bir anti-viral katkı maddesiyle kaplı kulpların hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu güvenlik önlemi, işlenmiş kumaşın aksine, valizin ömrü boyunca koruma işlevini sürdüreceği anlamına geliyor.

Sert Valizler Tercih Sebebi

Bazı şirketler, valizlerin içindekileri, başka bir COVID dönemi prosedürü olan havaalanında dezenfektan spreylerin etkilerinden korumanın yollarına odaklanmış durumda.  MyGoFlight başlangıçta pilotların ihtiyaçlarını karşılamak için piyasaya çıksa da ürünlerinin geniş kitlelere hitap ettiğini fark ettikten sonra tüm tüketicilere yönelik çalışmalar ortaya koymaya başladı. Dayanıklı, uçaktaki yapısal elemanlarda kullanılan Alüminyum’dan üretilen valizlerinde fermuar bulundurmayan marka, bunun yerine valizlerinin dayanıklı ve şık mandallar kullanılarak kapanmasını tercih ediyor. Valizin tüm çerçevesine uygulanan sızdırmaz yapı (Seal), valizin içindeki ürünlerin, havalimanlarında valizlerin üzerine sıkılan dezenfektanlardan etkilenmesini önleyerek, giysi ve ürünlerin kuru kalmasına yardımcı oluyor.

MyGoFlight – Aviator Pro

Sert kabuklu valiz modellerinin favorilerinde Zero Halliburton da COVID sürecinde valizleri mümkün olduğunca seyahat dostu hale getirmeyi hedefi doğrultusunda, tüm temel koleksiyonunda değişiklikler yaptı. Edge Lightweight koleksiyonu ürünlerinde, valizin dışı ve çekme kolu kolayca silinebilen polikarbonat bir malzemeden üretilirken, valizin üst kısmı da tamamen düz hale getirilerek, tekerlekli bir masa olarak kullanılabilir şekle büründü. Böylece seyahat sürecinde, kalabalık ortamlarda çalışmak zorunda olan müşterilerin, bilgisayarlarını herkesin ortak kullandığı bir yüzeye koymak yerine valizlerinin üzerine koyarak rahat çalışabileceği düşünüldü.

Valizini Temizliğe Gönder

Bazı markalar ise daha temiz malzemelerin aksine gelişmiş temizleme protokollerine odaklanmış durumda. Rimowa, müşterilerine valizlerinin tamamen temizlendiğine dair gönül rahatlığı oluşturabilecek lüks bir temizlik ve bakım hizmeti sunuyor. 160 Dolar karşılığında, müşteriler bir Rimowa mağazasına çantalarını, valizlerini bırakabilir veya evlerinden aldırabilir. Yoğun bir buhar temizliği ve fırçalama ve cilalama işlemi ile ürünler tamamen temizlenip virüslerden arındırılıyor. Rimowa, genellikle el yapımı ürümleri ile tanındığı için, temizlik süreci de benzer şekilde kişiselleştirilmiş durumda. Müşteri bakım ekipleri, her bir valiz parçasını titizlikle elle kontrol edip temizliyor.

Gelecek Ne Getirecek?

Y kuşağının favorisi Paravel, çanta ve valizlerini güvende ama olabildiğince çevreci bir şekilde tutmak için yeni yöntemler arıyor. Paravel’in kurucu ortağı ve CEO’su Indré Rockefeller, “Dünyanın en sürdürülebilir seyahat markası olma misyonumuzla uyumlu, virüsten uzak bir teknoloji geliştirmek için üretim ortaklarımızla birlikte aktif olarak çalışıyoruz” diyor. “Virüssüz çözümlerin seyahatin geleceği konusunda önemli bir rol oynayacağına inanıyor olsak da bu çözümlerin çevreye daha fazla zarar vermesi pahasına hayata geçirilmeyeceğine inanıyoruz.” diyerek hassasiyetlere dair bir farkındalık yaratıyor.

Yakında Tumi’nin de bazı yenilikler ile karşımıza çıkması bekleniyor. Tumi’nin kreatif direktörü Victor Sanz, “Bu zor zamanda, yeni malzemeler keşfederek ve müşterilerimizin yalnızca eşyalarını değil, kendilerini de koruyan yeni işlevsel ürünler sunarak onları desteklemeye devam edeceğiz” görüşü ile beklentileri yükseltiyor.

Tüm bu yeni malzeme ve prosedürler ne kadar etkili?

Belirli markaların tescilli kumaşları veya kompozitleri kendini kanıtlamış durumda olsa da Greenville South Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyomedikal alanında çalışan Doç. Dr. Steven Fiester, MyGoFlight veya Zero Halliburton çantalarındaki gibi gözeneksiz malzemeden yapılmış ürünleri tavsiye ediyor. Bu ürünlerin, kullanıldıktan sonra dezenfektanla kolayca silinebilir oluşunun bir avantaj olduğunu düşünen Firster, rPET ve Lycra gibi antimikrobiyal işlem görmüş kumaşların, bakteri üremesini sınırlama amacıyla kullanımları olsa da söz konusu virüsler olduğunda durumun tamamen farklı olabileceğini düşünüyor. ‘Bu kumaşların, tüm dünyanın savaş halinde olduğu COVID-19 virüsüne karşı ne kadar etkin olduklarının bilinmediği’ görüşünü paylaşıyor.

Kesin Bir Önlem Yok Seçeneğimiz Çok

Nihayetinde, pandemi sürecinde seyahat alışkanlıklarımızda büyük değişimler olsa da hala öğrenecek çok şeyimiz var. An itibariyle, valizinizi en iyi neyin koruyacağına dair somut bir çözüm yok. Yüksek teknolojili kumaşlar mı; yoğun bir temizlik işlemi mi yoksa her ikisinin birden yapılması mı? Kesin olan şey, seyahat severlerin kendilerini güvende hissetme isteğinin uzun süre devam edecek olması nedeniyle, pandemi sürecinde valizler ile ilgili ortaya çıkan bu yeniliklerin, seyahat endüstrisinde norm haline gelme ihtimalinin yüksek oluşu. Neredeyse her hafta ortaya çıkan yeni ürünler sayesinde, artık aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda alternatifimiz var…


İlgili Haber | Uçakta El Bagajı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

adbanner