MAHO, ST MAARTEN - FEBRUARY 27TH 2018: A Delta Air Lines passenger jet flying over Maho bay as it comes in to land at SXM Princess Juliana International Airport behind.; Shutterstock ID 1047483805; Purchase Order: -

Deniz Kenarı Mutluluğu Artırıyor

Artık küçük bir sahil kasabasına yerleşmek için mükemmel bir bahaneniz daha var!

İngiltere’de Exeter Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları çok ilginç veriler ortaya koydu. Sahile bir kilometreden daha az mesafede yaşayan insanların, deniz kenarına 50 km ve daha uzak yerde yaşayanlara kıyasla, zihinsel sağlıklarında bozulma yaratabilecek semptomlara sahip olma olasılıklarının yüzde 22 daha az olduğu belirlendi.

Çalışma, çok çeşitli sosyo ekonomik gruplarda yer alan 25.963 kişi üzerinde yapıldı. Sahilde yaşamanın, herkesin genel ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gözlenirken; sahil şeridine taşınmanın düşük gelirli hanelerden gelen insanlar için çok daha iyi bir etki oluşturduğu gözlendi. Bu demografik grupta yer alan kişilerin, deniz kenarına taşındıklarında ruh sağlığı problemleri yaşama ihtimallerinin yaklaşık yüzde 40 oranında düştüğü görüldü.

Dalgaların sesi mi; ayaklarınızın altındaki kum mu, denizin açık mavi renginin mi insanların ruh halini iyileştirdiği şu an tam olarak bilinmiyor. Uzmanlar deniz kenarında, kişinin zihinsel sağlığı için neyin iyi olduğunu söylemenin şimdilik çok zor olduğu görüşünde.

Araştırmacılar “mavi alanlara” veya deniz kenarı, sulak alanlara erişimin, kişlerin mental sağlığında büyük bir pozitif etki yaratacağı sonucuna vardı. Pek çok farklı çalışma, sadece 20 dakika bile doğayla iç içe yer alabilmenin, ruh halimizi iyileştirebileceğini gösteriyor. Özellikle düşük gelirli insanların kendilerini iyi hissetmeleri için böylesi ortamlarda yer almaları ciddi bir fark yaratıyor.

ABD’DE HER 5 KİŞİDEN BİRİ ZİHİNSEL RAHATSIZLIĞA SAHİP!

Uzmanlar, mavi sağlığa yönelik bu tür araştırmalar ve ortaya çıkan sonuçların, hükümetleri sahil kenarı alanlarının korunmasına yönelik yeni strateji ve politikalar geliştirmesi ve bu konunun teşvik edilmesi için çok önemli olduğu görüşünde.

Siyasetçilerin, kasaba ve şehirlerde ‘mavi’ alanların, insanların refahı ve mental sağlıklarına yararlarını anlamaları gerekiyor. Ardından da bu tip alanlara erişimin herkes için adil ve kapsayıcı olmasını sağlamalarıyla birlikte, son derece kırılgan ve hassas olan kıyı ortamlarına zarar gelmemesi için doğru adımlar atmaları gerekiyor.

Yapılan çalışmalar, İngiltere’deki altı yetişkinden birinin herhangi bir akıl hastalığından muzdarip olduğunu gösteriyor. ABD’de bu oran beş yetişkinden bire yükseliyor. Araştırma İngiltere’de yapılmış olsa da, diğer ülkelerde de aynı sonuçları vereceği kesin.

Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bir çalışma başta olmak üzere dünya genelinde pek çok farklı çalışma, kıyıya yakın yaşantı ile daha iyi zihinsel sağlık arasında bir korelasyon buldu.

Kıyıya taşınıyor olmakla birlikte her türlü zihinsel sağlık sorunu çözülmeyecek olsa da, bu araştırma hem çevre hem de sağlık konuları konusunda daha fazla araştırmaya ön ayak olabilir. Genel olarak, bir yer iyi hava veya güzel su özelliklerine sahip olduğu için toplanıp taşınmamak en iyisidir.

adbanner