WASHINGTON, DC - JANUARY 20: U.S. President Joe Biden prepares to sign a series of executive orders at the Resolute Desk in the Oval Office just hours after his inauguration on January 20, 2021 in Washington, DC. Biden became the 46th president of the United States earlier today during the ceremony at the U.S. Capitol. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)

Joe Biden Müslümanlara Yönelik Seyahat Yasaklarını Kaldırdı

ABD Başkan Joe Biden, selefi Donald Trump’ın uygulamalarını tersine çevirmeye yönelik eylemlerini sürdürüyor. Çiçeği burnunda başkan, çoğunluğunu Müslüman nüfusun oluşturduğu ülkelere yönelik hayata geçirilen tartışmalı seyahat yasaklarını kaldırdı!

Amerika Birleşik Devletleri’nin, anayasasında da yer alan bir ilke olan din özgürlüğü ve hoşgörü temeli üzerine inşa edilmiş olmasına rağmen, Trump yönetiminde, belirli kişilerin Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesini önleyen bir dizi Yürütme Kararı ve Başkanlık Kararnamesi çıkarılmıştı. Başta Müslüman ülkeler ve Afrika ülkelerinden vatandaşların ülkeye girişini engellemeye yönelik bu kararları, ABD ulusal vicdanının bir lekesi olarak yorumlayan Biden, belirli inançlara sahip olan veya hiçbir inanca sahip olmayan insanların ülkeye alınmamasına yönelik kararların, ülkenin geçmişi ile tutarsız olduğu görüşünde.

Müslüman yasağı olarak adlandırılıp eleştirilen kararlar, ilk olarak 2017’de yürürlüğe girdi. İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen dahil olmak üzere birçok ülkede yaşayan insanların, ABD vizelerini tehlikeye atan karara, hukuki yollar üzerinden anında itiraz edildi. Ancak, ilk alınan karara göre daha daraltılmış bir versiyon, 5-4 oyla, Yüksek Mahkeme tarafından onaylandı. Ocak 2020’de Trump, yasağı Myanmar, Sudan ve Tanzanya gibi daha fazla ülkeyi içerecek şekilde genişletmeyi tartışmaya açtı.

Joe Biden, ABD’nin, vize başvuruları için “titiz, kişiselleştirilmiş bir inceleme sistemi uygulanacağını” ancak “ABD’ye girişte ayrımcı yasaklarla, ülkenin değerlerinin çiğnenmeyeceğini” açıkladı. Biden, Trump’ın aldığı kararın rafa kaldırılması emrinin bir parçası olarak, yasak nedeniyle vize başvurusu reddedilen herkesin başvurusunun yeniden değerlendirilebileceğini söyledi.


İlgili Haber | ABD Başkanlık Seçimlerinde Uçakların Rolü


Yasağı kaldırmanın yanı sıra Biden, ABD’nin vize başvurularının değerlendirilme süreçlerinde uygulanan, sosyal medyanın nasıl kullanıldığı da dahil olmak üzere mevcut tarama ve inceleme prosedürlerinin yeniden gözden geçirilmesini istedi.  Yabancı hükümetlerin, vize başvurusu yapan kişiler hakkında bilgi paylaşım uygulamalarının etkinliği hakkında da bir rapor hazırlanmasını talep etti.

Seyahat yasaklarının kaldırılmasına yönelik atılan bu adım, Biden’ın 46. ABD Başkanı olarak yemin ettikten saatler sonra, havalimanlarında, toplu taşıma araçlarında ve federal topraklarda uygulamaya alınan yeni maske kurallarının hayata geçirilmesi ve yurt dışından ABD’ye gelen tüm yolculara, zorunlu karantina uygulamasının başlatılması da dahil olmak üzere birkaç yeni karar ve aksiyondan biri oldu.

adbanner